Specjalistyczne zabiegi u trychologa – poznaj szybką pomoc w łysieniu

Trycholog zajmuje się diagnozą oraz terapią schorzeń skóry głowy oraz włosów. Nie jest on lekarzem, ale wysoko wykwalifikowanym specjalistą posiadającym wiedzę z zakresu szeroko pojętej dermatologii, medycyny estetycznej, kosmetologii, a nawet fryzjerstwa.

Jakie problemy zdrowotne może rozwiązać trycholog?

Główną przyczyną zgłaszania się pacjentów do trychologa jest nadmierne wypadanie włosów. Jednak nie jest to jedyny powód wizyty i tego specjalisty. Do zadań trychologa należy diagnoza:

  • każdego rodzaju wypadania włosów
  • przyczyny łysienia
  • łupieżu
  • łojotoku
  • swędzenia skóry głowy
  • ran i krostek na skórze głowy
  • suchości bądź nadmiernego wydzielania sebum przez skórę głowy
  • łuszczycy skóry głowy – o tej przypadłości możesz poczytać chociażby w tym artykule: https://drtrycholog.pl/luszczyca-skory-glowy/

Wizyta u trychologa

W celu wyleczenia nadmiernie wypadających włosów w gabinecie trychologicznym pacjent jest szczegółowy pytany o stan zdrowia, przyjmowane leki, tryb życia oraz sposób odżywiania się. Jest to bardzo ważny element wizyty u specjalisty, bowiem jest to pierwszy krok do zdiagnozowania przyczyny wypadania włosów.  Pacjent zatem powinien się szczegółowo przygotować do pierwszego spotkania z trychologiem. Warto wiedzieć, że włosy powinny być pozbawione jakichkolwiek kosmetyków, w przeciwnym wypadku wizyta w gabinecie specjalistycznym może być nieudana, ponieważ szczegółowe badanie włosów możliwe jest tylko wówczas kiedy pacjent ma umyte włosy, które nie są oblepione jakimikolwiek kosmetykami pielęgnacyjnymi ani przeznaczonymi do ich stylizacji.

W profesjonalnym gabinecie trychologicznym znajdują się takie sprzęty jak mikrokamera, profesjonalny monitor, specjalistyczne preparaty trychologiczne do natychmiastowego zastosowania. Osoby, które zgłaszają się na wizytę przychodzą z konkretnym problemem. Ogromną rzadkością jest zgłoszenie się pacjenta w celu prewencji chorób skóry głowy oraz włosów. Zwykle pierwsza wizyta u trychologa jest związana z konkretnym, poważnym problemem, najczęściej po samodzielnych próbach walki z chorobą. Mało kto zgłasza się w celu prewencyjnego badania skóry głowy i włosów.

Trycholog diagnozuje wypadanie włosów, przyczyny ich osłabienia oraz wskazuje co na wypadanie włosów będzie najskuteczniejszą terapią w naszym przypadku. Wypadające włosy to problem szczególnie dotkliwy dla kobiet. Szacuje się, że nawet 20% pań ma ten problem zdrowotny, który jest dla nich często wstydliwy. Specjalista wskaże również jak wzmocnić włosy oraz jakie suplementy powinniśmy przyjmować oraz jakie zabiegi odbyć abyśmy w jak najkrótszym czasie mogli cieszyć się zdrowymi, gęstymi, lśniącymi włosami. – mówi specjalista trychologii.

Jakie zabiegi diagnostyczne stosuje trycholog i jaką terapię najczęściej zaleca?

Najczęstszymi badaniami diagnostycznymi, którymi posługuje się trycholog są trichogram oraz trichoskopia. Pierwsza metoda polega na pobraniu próbek włosów z kilku miejsc na głowie oraz analizowanie ich stanu pod mikroskopem w 200-krotnym powiększeniu. Druga metoda natomiast polega na szczegółowym oglądaniu skóry głowy przy użyciu videodermatoskopu.

Trycholog bardzo często poleca zabieg polegający na wstrzykiwaniu w skórę głowy substancji odżywczych bądź osocza bogatopłytkowego. Jest to mezoterapia skóry głowy, która jest bardzo skuteczna po odbyciu całej terapii (4 do 10 zabiegów), bez względu na przyczyny łysienia.

Specjalista może również zlecić pacjentowi wykonanie biopsji skóry głowy, która uzupełnia wcześniejsze badania diagnostyczne. Zabieg polega na pobraniu niewielkiego fragmentu skóry głowy i przeprowadzany jest w znieczuleniu. Biopsja pozwala na dotarcie do przyczyny schorzenia skóry głowy, łysienia oraz nadmiernego wypadania włosów. Bezpośrednio po zabiegu skóra może pozostać lekko podrażniona, lecz wszelkie dolegliwości mijają po maksymalnie kilku dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

96 − = 94