Zapalenie płuc u noworodka

Jedną z dość często występujących chorób u noworodków jest zapalenie płuc. Jakie są przyczyny zapalenia płuc u noworodka? Jeżeli pojawiło się ono w ciągu kilku godzin od urodzenia, to może być spowodowany przez sepsę. Jest to stan, który jest bardzo niebezpieczny i dlatego też musi być leczony pod kontrolą lekarzy. Zapalenie płuc może także wystąpić później, jednak wtedy z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że objawy będą ograniczały się tylko do płuc.

Objawy zapalenia płuc u noworodka

Większość rodziców z całą pewnością zastanawia się jakie są objawy zapalenia płuc u noworodka. Najczęściej objawy pojawiają się stopniowo i z czasem jest ich coraz więcej. W zależności od tego czy dziecko jest intubowane czy też nie, objawy mogą trochę inne. W przypadku dzieci, które są intubowane, najczęściej zwiększa się ilość wydzieliny oraz pojawia się przyspieszony oddech. W przypadku dzieci, które nie są poddane intubacji przebieg zwykle będzie o wiele ostrzejszy.

Objawami tej choroby będzie podwyższona temperatura, bądź też duże wahania temperatury, sinica, obniżone napięcie mięśniowe czy też żółtaczka. Objawów może być więc bardzo dużo i dlatego też każdy rodzic, widząc niepokojące objawy u swojego dziecka, powinien konsultować się z lekarzami. Istnieje jeszcze chlamydiowe zapalenie płuc u noworodków, które najczęściej ma o wiele łagodniejszy przebieg. Jeżeli chodzi o jego występowanie, to najczęściej pojawia w przypadku dzieci mających od 2 do 12 tygodni życia. Objawy tego rodzaju zapalenia to: przyspieszony oddech, zapalenie spojówek, a także w badaniach pojawia się eozynofilię. Aby ze 100% pewnością stwierdzić występowanie zapalenia płuc stosuje się rentgen klatki piersiowej.

Leczenie zapalenia płuc u noworodka

Jeżeli chodzi o leczenie zapalenia płuc u noworodka, to pierwszym krokiem w tym kierunku jest sprawdzenie czy nie występuje sepsa. Jeśli natomiast chodzi o leki, to najczęściej podawane są antybiotyki o bardzo szerokim spektrum działania. Ich zaletą jest to, że w większości przypadków pozwalają na wyleczenie zarówno sepsy, jak i zapalenia płuc. Dlatego też nie trzeba wcale czekać na wyniki badań z ich podaniem. Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają na włączenie do leczenia konkretnych antybiotyków, które są ukierunkowane na konkretny wykryty szczep bakterii (czasami mogą to być wirusy bądź też grzyby – jednak jest to o wiele rzadsze). Najważniejsze jest jednak, aby leczenie było wdrożone możliwie szybko ponieważ czasami może się zdarzyć, że pojawia się także wstrząs septyczny, który powoduje znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego stosuje się także leki obkurczające naczynia krwionośne.

Niestety choroba jest bardzo niebezpieczna dla każdego niemowlęcia, nawet w przypadku zastosowania odpowiednich antybiotyków. Dlatego też, jeśli uda się jej uniknąć, to z całą pewnością będzie to lepsze dla każdego dziecka. Jeśli natomiast już przypałęta się ta choroba, to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzami, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Pozwoli to uniknąć poważniejszych problemów.

8 odpowiedzi na “Zapalenie płuc u noworodka”

  1. Anik pisze:

    Wbijcie sobie to do głowy: zapalenie płuc u noworodka jest bardzo niebezpieczne. Nie można przeziębić dzieciaka, bo małe dzieci nie mają jeszcze wykształconego systemu immunologicznego i nie skończy się na małym katarku, tylko będą naprawdę duże problemy.

  2. normalna matka pisze:

    Ja to wiem, Ty to wiesz, ale co z tego? Normalni ludzie będą zawsze dbali o dzieci, zwłaszcza małe. A taka klasyczna patola z blokowiska na pewno nie będzie się przejmować, a już na pewno nie zauważy jak zacznie się zapalenie płuc u noworodka, bo będzie leczyć u niego kaszel – to i tak będzie dobrze.

    • Roger pisze:

      Jesteś idiotką. Gdyby głupota mogła latać doleciałabyś do Smoleńska i mam nadzieję, że walnęłabyś w brzozę.

    • Karolina pisze:

      Moje dziecko leży w szpitalu z zapaleniem pluc i nie uwazam ze jestem zla matka czy patologiczna rodzina. Syn ma dwa tygodnie i bardzo na niego uwazalam

  3. Iza pisze:

    Dzień dobry, maluszek od trzech dni w szpitalu zapalenie płuc. Urodził się 19 lutego ,mama do domu zabiera maluszka 24 lutego.Kilka dni temu zwraca uwagę na dziwne charczenie synka podczas oddychania,idzie z nim do pediatry. Lekarz zaleca tylko płukanie noska solą fizjologiczną. Dzień po wizycie w przychodni jedzie z malcem do szpitala tam po rtg zostają przyjęci na oddział rozpoznanie zapalenie płuc. Wchodzi do sali i niespodzianka spotyka trzy mamy z jakimi była na położnictwie ich maluszki też mają zapalenie płuc. Jak myślicie co jedt przyczyną bo zwykły zbieg okoliczności raczej nie.

  4. […] bakterią należą zapalenie cewki moczowej mężczyzn, zapalenie szyjki macicy u kobiet, zapalenia płuc u noworodków (typy D-K). W przypadku typów L1, L2 i L3 wystąpić może ziarnica […]

  5. J.... pisze:

    Witam maluszek urodzony 19 maja 2017 roku dostal 10 punktow 20 maja godzina 8.30 dziecko ma dobe przychodzi lekarz pediatra mowi mi ze syn ma problemy z oddechem i zapalenie pluc i jedzie po niego karetka z prokocimia zostal przewieziony do prokocimia do 25 mowiono mi ze nie wiadomo co bedzie caly czas byl pod tlenem wszystkie wyniki badan moje w ciazy i dziecka po urodzeniu wporzadku przyczyna zapelnia pluc nie rozpoznana 🙁 ale 30 maja wypisany zdrowy do domu i dzieki Bogu jest z nami 🙂

  6. TATA pisze:

    WITAM
    MAMY BOŻE NARODZENIE TYM CO CZYTAJĄ WESOŁYCH ŚWIĄT ŻYCZĘ .
    Ale do sedna sprawy szpital J.Góra dział położniczy dziecko po urodzeniu dostaje 10 p. urodzenie w 36 prawie tygodniu trafia do inkubatora bo termin miał za 2 tyg . w drugiej dobie zapalenie płuc stwierdzono ale nie wiadomo jaka przyczyna z wiadomych mi nie oficjalnych danych w tym dniu kolejne 3 zachorowania na zapalenie płuc u noworodka ……….zbieg okoliczności czy ………….
    proszę nie komentować .dzisiaj tętno ustabilizowane na godz 18 94/ 154-156 wczoraj było gorzej. ale p. doktor widziałem że robi to z wielkim sercem w stosunku do maluchów i św . WSZYSTKIEGO DOBREGO ŻYCZĘ JEJ I RODZINIE .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

36 + = 40