Zapalenie płuc u dzieci

Jesień i zima to czas wzmożonych zachorowań zarówno wśród dzieci, jak i u dorosłych. Jednakże to maluchy są znacznie bardziej podatne na rozwinięcie się infekcji, co może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jedną z najpoważniejszych jest zapalenie płuc u dzieci. Warto więc wiedzieć więcej jak objawia się ta choroba oraz jak ją leczyć, by w razie czego móc szybko znaleźć odpowiednią pomoc.

Czym jest zapalenie płuc

Zapalenie płuc to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Może być powikłaniem przeziębienia lub grypy, albo chorób zakaźnych, takich jak odra, różyczka, ospa wietrzna. Czasami zdarza się tak, że pomimo podjętego leczenia, niegroźna z pozoru infekcja, rozwija się dalej, przechodząc właśnie w zapalenie płuc. Konsekwencje tej choroby mogą być bardzo poważne, zwłaszcza u małych pacjentów. Wśród powikłań źle leczonego zapalenia płuc można wymienić między innymi wysięki w jamie opłucnej  oraz ropniak opłucnej. Jak więc widać, jest to choroba, której pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć i leczyć domowymi metodami.

Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Jeśli zależy nam na szybkim pozbyciu się choroby, musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Dlatego też warto wiedzieć jakie są objawy zapalenia płuc u dzieci.  Wśród wielu z nich warto wymienić podwyższoną temperaturę, ból w klatce piersiowej, męczący kaszel, apatię, potliwość czy brak energii – dziecko jest osłabione, „leje się przez ręce”. Jeśli zauważymy występowanie tych objawów, nie warto czekać – szybka interwencja lekarska to szansa na szybszy powrót do zdrowia. Nie możemy bowiem zapominać, że choroba ta jest naprawdę poważna – szczególnie w przypadku dzieci, których organizm znacznie gorzej radzi sobie ze zwalczaniem  drobnoustrojów.

Skuteczne leczenie zapalenia płuc u dzieci

Jak przebiega leczenie zapalenia płuc u dzieci? Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka, poziomu rozwoju choroby oraz czynników, które ją wywołały. Inne sposoby leczenia stosuje się bowiem w przypadku infekcji wirusowej, inne w przypadku zakażenia bakteriami.

Jeśli dziecko cierpi na wirusowe zapalenie płuc leczenie ogranicza się do podawania leków łagodzących objawy – przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i łagodzących kaszel. Bardzo często podaje się również leki przeciwwirusowe.

Jeśli natomiast czynnikiem wywołującym chorobę są bakterie – konieczne jest podanie antybiotyków. W celu doboru najskuteczniejszych, lekarz powinien wykonać posiew plwociny z antybiogramem. Dzięki temu dobranie najlepszego antybiotyku będzie znacznie łatwiejsze.

Warto również pamiętać, że w przypadku wysokiej gorączki, apatii, odwodnienia oraz przy innych oznakach złego stanu dziecka konieczne może okazać się kilkudniowe leczenie szpitalne. Nie należy się go obawiać – warto bowiem pamiętać, że skuteczne leczenie choroby to zminimalizowanie ryzyka groźnych powikłań.

Podsumowując, zapalenie płuc u dzieci to poważna choroba, której nie należy lekceważyć. Warto więc uważnie obserwować swoje dziecko, by móc zareagować jak najszybciej.

3 odpowiedzi na “Zapalenie płuc u dzieci”

  1. Maryla pisze:

    Trzeba być uważnym przede wszystkim podczas grypy i tuż po niej, a także przy i po przeziębieniach. Wtedy dziecko może właśnie zachorować na zapalenie płuc. Zwłaszcza jak szybko wróci do przedszkola i jest jeszcze osłabione po chorobie. Wiadomo jak to w przedszkolach – idą z dzieciakami na dwór i mają gdzieś co się dzieje.

    • Edward pisze:

      No akurat pod tym względem to nie masz co narzekać. Każde dziecko powinno wychodzić na dwór codziennie, chociaż na chwilę,. Inaczej nie zbudujesz odporności i zapalenie płuc będzie jedną z mniej groźnych chorób, jakie mu się przytrafią. Dlatego lepiej niech chodzi na to okropne podwórko niż się kisi w domu.

  2. księgowa pisze:

    Zapalenie płuc u dziecka to praktycznie pewny szpital. Im mniejsze dziecko, tym większa pewność, że przy zapaleniu płuc trafi do szpitala. Nawet nastolatków biorą do szpitala jak mają zapalenie płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 − = 62