Zachłystowe zapalenie płuc

Zapalenie płuc najczęściej jest efektem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, przenoszonego drogą kropelkową. W określonych sytuacjach może dojść do chemicznego zapalenia płuc.

Przyczyny zachłystowego zapalenia płuc

W przypadku tej odmiany, źródłem zakażenia nie są patogeny przenoszone drogą kropelkową, ale przenikanie treści żołądka do drzewa oskrzelowego. Najczęściej dochodzi do tego podczas zachłyśnięcia (stąd nazwa). Do powstania stanu zapalnego może dojść całkiem przypadkowo, np. podczas zadławienia się jabłkiem lub innym pokarmem. Istnieją jednak grupy, które są szczególnie narażone:

  • dzieci do 5 roku życia – ich układ pokarmowy nie jest do końca dojrzały i może dojść do zachłyśnięcia,
  • osoby z refluksem żołądkowym – cofana treść żołądkowa może przeniknąć do dróg oddechowych,
  • osoby w stanie upojenia alkoholowego – pozycja leżąca i utrata przytomności sprzyjają zarzucaniu treści,
  • osoby poddawane niektórym zabiegom medycznym (intubacja, żywienie sondą, płukanie żołądka),
  • osoby z chorobami neurologicznymi, które powodują zwiotczenie mięśni zwieraczy układy pokarmowego.

Oczywiście zachowanie pewnych środków ostrożności w większości wypadków chroni przed zachłystowym zapaleniem płuc.

Objawy zachłystowego zapalenia płuc

Poza objawami dla typowego zapalenia płuc, takimi jak wysoka gorączka, silny ból gardła, męczący kaszel i ogólne osłabienie, występuje także podrażnienie śluzówki dróg oddechowych z charakterystyczną chrypką. Dodatkowo pojawia się bardzo uporczywy kaszel, dreszcze.

Objawy nie są na tyle jednoznaczne, by zapalenie mogło być łatwo zdiagnozowane przez lekarza. Najczęściej następuje to w wyniku połączenia badań fizykalnych, rentgenowskich i laboratoryjnych. W ten sposób lekarz otrzymuje pełen obraz choroby.

Leczenie zachłystowego zapalenia płuc

Przede wszystkim ważne jest usunięcie przyczyny, czyli treści pokarmowej z płuc. Najczęściej stosowana jest intubacja i tlenoterapia. Zachłystowe zapalenie płuc zawsze wymaga hospitalizacji, ponieważ konieczne jest stałe monitorowanie choroby za pomocą specjalistycznych badań.

Podczas leczenia w pierwszej kolejności stosuje się antybiotyki z grupy penicylin, w dalszej kolejności mogą być wdrażane klindamycyna lub metronidazol. Stosowanie takiej terapii uzasadnione jest faktem, że zachłystowe zapalenie płuc wywoływane jest zarówno przez bakterie tlenowe, jak i beztlenowe.

Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci

Jest szczególnie niebezpieczne i może dojść do niego nawet podczas porodu w wyniku zachłyśnięcia płynem owodniowym. Stan zapalny pojawia się w ciągu 24 godzin od porodu.

Zachłystowe zapalenie płuc może pojawić się także u niemowląt, zwłaszcza tych łapczywie połykających pokarm i wcześniaków. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest karmienie niewielkimi porcjami. Przy karmieniu sztucznym smoczek powinien mieć mały otwór. Po posiłku niemowlaka należy trzymać w pozycji pionowej aż do momentu odbicia. Większość zdrowych maluchów dobrze radzi sobie z zachłyśnięciem, dzięki naturalnym mechanizmom obronnym.

Niestety, nawet u tak małych dzieci zachłystowe zapalenie płuc wymaga leczenia antybiotykami.

3 odpowiedzi na “Zachłystowe zapalenie płuc”

  1. Żelek pisze:

    Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci musi zdiagnozować lekarz, bo to nie są jakieś żarty, które spowodują, że szybko przejdzie. Ale niestety lekarze nie zawsze są tak dobrze wyszkoleni, że potrafią zachłystowe zapalenie płuc rozpoznać. Często też wiedzą, że jest zapalenie płuc, ale nie wiedzą, że jest zachłystowe.

  2. Onomatopeja pisze:

    I co więc radzisz? Jak mam wybrać sobie lekarza, jak w internecie wszyscy praktycznie mają dobre opinie? Przecież tak naprawdę idąc do lekarza nie masz zielonego pojęcia, że to zachłystowe zapalenie płuc. Większość z nas spotyka się z tym stwierdzeniem dopiero podczas diagnozy. Albo wtedy gdy zbyt długi się leczy jakąś chorobę i ktoś powie, że może to być zachłystowe zapalenie płuc.

  3. Zmartwiona pisze:

    Moj synek ma zachlystowe zapalenie płuc ma 3 tygodnie oprocz kataru nie mial innych objawów. Wylądowaliśmy w szpitalu w sobote do dzis jest bez zmian. Jest pod respiratorem. Stan stabliny. Leczenie bedzie trwalo 4-6 tygodni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

33 − 31 =