Zachłystkowe zapalenie płuc to bardzo niebezpieczna choroba, która może dotknąć osoby w różnym wieku. Przypadki zachorowania na tę dolegliwość zdarzają się u noworodków, dzieci oraz osób starszych. W jakich sytuacjach pojawia się zachłystkowe zapalenie płuc, jakie daje objawy oraz jak powinno wyglądać jego leczenie?
Przyczyny zachłystkowego zapalenia płuc
Zachłystkowe zapalenie płuc pojawia się wtedy, gdy zawartość żołądka dostanie się do tzw. drzewa oskrzelowego, doprowadzając tym samym do chemicznego zapalenia płuc. Jeśli chodzi o przyczyny powstawania tej choroby, to są one zróżnicowane, a w przypadku noworodków jest to spowodowane zachłyśnięciem się płynem owodniowym w trakcie porodu.
Zachłystkowe zapalenie płuc może również dotyczyć upojenia alkoholowego, a także chorób neurologicznych, w wyniku których dochodzi do zaburzenia prawidłowego odruchu kaszlowego. Do pojawienia się tej choroby bardzo często dochodzi w przypadkowy sposób, np. w sytuacji, gdy dana osoba zadławi się spożywanym w danej chwili posiłkiem. Praktycznie każda osoba narażona jest na pojawienie się tej choroby, jednak pojawia się ona najczęściej u dzieci do 5. roku życia, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Chorują osoby z refluksem żołądkowym, a także osoby, które poddawane są niektórym zabiegom, takim jak np. płukanie żołądka. W ich przypadku, ostrożności nigdy za wiele, jednak czasem nie ma się niestety na to wpływu.
Objawy zachłystkowego zapalenia płuc
Jeśli chodzi o objawy zachłystkowego zapalenia płuc, to w przypadku pojawienia się tej choroby występują najczęściej:
- wysoka gorączka,
- bardzo silny ból gardła,
- męczący kaszel,
- ogólne osłabienie organizmu,
- podrażnienie śluzówki dróg oddechowych,
- dreszcze.
W jaki sposób można zdiagnozować chorobę?
W przypadku zauważenia u danej osoby typowych objawów zachłystkowego zapalenia płuc, konieczne jest wykonanie badania rentgenowskiego klatki piersiowej, które jednoznacznie pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy ma się do czynienia z tą właśnie chorobą, czy też z inną dolegliwością. Bardzo ważne jest również wykonanie badania fizykalnego, które również pomoże w odpowiedni sposób rozpoznać chorobę.
Leczenie zachłystkowego zapalenia płuc
W sytuacji, gdy lekarz zdiagnozuje zachłystkowe zapalenie płuc, najważniejsze jest usunięcie przyczyny tej choroby, czyli treści pokarmowej, która dostała się do płuc. W takim przypadku lekarze najczęściej korzystają z intubacji oraz tlenoterapii. Niezwykle ważna jest również hospitalizacja, ponieważ chorobę należy stale monitorować przy wykorzystaniu specjalistycznych badań.
Jeśli chodzi natomiast o leczenie zachłystkowego zapalenia płuc, to konieczne jest wdrożenie odpowiednich antybiotyków, które okazują się bardzo skuteczne, ponieważ pomagają one pozbyć się zarówno bakterii tlenowych, jak i beztlenowych, a warto wiedzieć o tym, iż choroba może być wywołana zarówno przez jedne, jak i drugie.
Jak długo leczy się zachłystkowe zapalenie płuc? Leczenie najczęściej trwa od 1 do 3 tygodni, jednak warto przy tym podkreślić fakt, iż choroba ta ma niestety tendencję do nawracania.
Intubacja przy zachłystkowym zapaleniu płuc piekielnie nieprzyjemna. To jest takie inwazyjne, że człowiek nie może wytrzymać i najchętniej by sobie wyrwał to całe ustrojstwo i zrezygnował z takiej formy leczenia jeśli będzie tylko jakakolwiek alternatywa.
Racja, intubacji nie polecam, bo sama ją miałam i nie wspominam za dobrze… Ale zachłystkowe zapalenie płuc nie jest zwykłym schorzeniem, które da się wyleczyć tabletkami czy czymś takim. Zwłaszcza, że w zakresie diagnozowania także nie za bardzo się do przodu posunęliśmy przez ostatnie lata.