Przy stawianiu rozpoznania: zapalenie płuc, lekarz rzadko wdaje się w szczegóły, tłumacząc pacjentom mechanizm powstania choroby. W gruncie rzeczy żadna choroba nie jest jednorodna i posiada szereg typów, rodzajów, różni się w znaczący sposób objawami, czy czynnikami ją wywołującymi. Podobnie jest z zapaleniem płuc, które prawidłowo w medycznym żargonie dzieli się na: płatowe zapalenie płuc i odoskrzelowe zapalenie płuc.
Odoskrzelowe zapalenie płuc, tak jak i płatowe zapalenie płuc, polega na powstaniu stanu zapalnego pęcherzyków płucnych, skutkujące ich wypełnieniem ropą lub płynem. Do czynników sprawczych zapalenia należą przede wszystkim bakterie, wirusy oraz grzyby wywołujące infekcję bezpośrednio atakującą płuca.
Podstawową różnicą pomiędzy odoskrzelowym zapaleniem płuc, a płatowym zapaleniem tego narządu jest to, że zapalenie płatowe obejmuje najczęściej jedno lub więcej płatów płuc, natomiast zapalenie odoskrzelowe obejmuje zarówno płuca, jak i ostrzela. W odoskrzelowym zapaleniu ogniska zapalne bezpośrednio związane są z końcowymi odgałęzieniami drzewa oskrzelowego, skąd stan zapalny rozprzestrzenia się na płuca.
Przyczyny odoskrzelowego zapalenia płuc
Do najczęstszych przyczyn zapalenia płuc należą oczywiście zakażenia wirusowe i bakteryjne, takimi bakteriami jak: streptococcus pneumonia, gronkowiec złocisty, pałeczka Haemophilus influenzae, czy pałeczka zapalenia płuc Klebsiella pneumoniae. Nierzadko bywa tak, że zapalenie płuc wywoływane jest przez kilka bakterii jednocześnie.
Oprócz przyczyn, wyróżnić możemy również kilka istotnych czynników ryzyka odoskrzelowego zapalenia płuc, do których zaliczamy: wiek podeszły, wiek dziecięcy, palenie tytoniu, alkoholizm, inne choroby płuc, takie jak mukowiscydoza, choroby związane z upośledzeniem odporności (HIV, AIDS), czy choroby przewlekłe, takie jak wady serca, czy cukrzyca.
Objawy odoskrzelowego zapalenia płuc
To, jak objawia się odoskrzelowe zapalenie płuc, uzależnione jest w dużej mierze od czynnika sprawczego choroby. Infekcja wirusowa ma na ogół przebieg znacznie łagodniejszy niż infekcja bakteryjna, a jej objawy początkowo do złudzenia mogą przypominać objawy typowej grypy.
Wśród sztandarowych objawów odoskrzelowego zapalenia płuc wyróżniamy zatem:
- kaszel z wydzieliną,
- ból klatki piersiowej,
- zlewne poty i dreszcze,
- duszności,
- osłabienie,
- gorączkę,
- omamy i splątanie, zwłaszcza u osób w wieku podeszłym.
Diagnostyka odoskrzelowego zapalenia płuc
Przy rozpoznaniu odoskrzelowego zapalenia płuc lekarze posługują się badaniami podstawowymi, takimi jak: RTG klatki piersiowej, morfologią krwi w celu zbadania poziomu białych krwinek i odczynu zapalnego oraz badania mikrobiologiczne, np. plwociny celem wykrycia konkretnej bakterii. Oprócz tego, w diagnostyce stosuje się również bardziej złożone metody, takie tak: tomografia komputerowa, która jest znacznie dokładniejsza niż RTG klatki piersiowej, bronchoskopia – wprowadzenie specjalnej kamerki do dróg oddechowych, czy pulsoksymetrię oceniającą ilość tlenu we krwi.
Leczenie odoskrzelowego zapalenia płuc
Leczenie tego rodzaju zapalenia płuc jest ściśle uzależnione od czynnika sprawczego choroby. Infekcja wirusowa na ogół ustępuje samoistnie po okresie maksymalnie dwutygodniowym.
W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc o charakterze odoskrzelowym konieczne jest zastosowanie odpowiednich antybiotyków, w których dobraniu bardzo pomagają dodatkowe badania, wykrywające rodzaj atakującej nas bakterii.
Często tak jest, że najpierw pojawia się zapalenie oskrzeli a dopiero potem występuje zapalenie płuc. I właśnie jedno z drugim jest wprost powiązane. Bo jak się nie doleczy zapalenia oskrzeli, to trzeba mieć z tyłu głowy, że może się zacząć odoskrzelowe zapalenie płuc.
No ale właśnie to powinni już lekarze zapewnić żeby nie pojawiło się odoskrzelowe zapalenie płuc. Skąd my mamy wiedzieć co robić, za to przecież płacimy grubą kasę lekarzom, żeby znaleźli odpowiednią terapię i wiedzieli jak działać żeby nie pojawiły się żadne powikłania i inne nowe choroby.