Zapalenie płuc to jedna z najczęstszych chorób układu oddechowego. W schorzeniu tym zmiany zapalne lokalizują się w miąższu płuca. Mogą one początkowo dotyczyć oskrzeli, a następnie przejść na płuca – jest to tzw. odoskrzelowe zapalenie płuc.
Rozległość zmian zapalnych umożliwia podzielenie zapalenia płuc ze względu na zajęcie przez nie odpowiednich obszarów płucnych. Najmniejszy zakres obejmuje tzw. segmentowe zapalenie płuc – zacienienie widoczne w RTG lokalizuje się na obszarze jednego segmentu (jednego płuca). Zmiana zapalna w sposób bardzo widoczny jest oddzielona od niezajętego miąższu płucnego. Płatowe zapalenie płuc stanowi odmianę segmentowego, ale w tym przypadku zmiany dotyczą całego płata.
Zazwyczaj zmiany lokalizują się jednostronnie. Obustronne zapalenie płuc jest o wiele rzadsze i w tym przypadku mamy do czynienia z zmianami zapalnymi w obrębie obydwu płuc. Ze względu na zajęcie większości miąższu płucnego, w tym przypadku przebieg choroby jest cięższy.
Objawy obustronnego zapalenia płuc
Objawy obustronnego zapalenia płuc są bardzo podobne do występujących w jednostronnym przebiegu choroby. Należy jednak pamiętać, o tym, że są one zazwyczaj bardziej nasilone.
Do typowych objawów, które obecne są podczas badania przedmiotowego i podmiotowego, zaliczamy:
- Kaszel – to jeden z najczęstszych objawów, jego charakter zazwyczaj jest wilgotny – co oznacza, że odruchowi kaszlowemu towarzyszy odkrztuszanie plwociny, która może, ale nie musi być podbarwiona krwią.
- Gorączka – wzrost temperatury spowodowany jest uwolnieniem czynników zwanych pirogenami, temperatura ciała pacjenta może być różna w czasie przebiegu choroby, ale zazwyczaj nie przekracza 40 stopni.
- Ból w klatce piersiowej – jest spowodowany zajęciem danego obszaru płuca, zazwyczaj nie lokalizuje się w okolicy mostka (mógłby być wtedy mylony z zawałem serca).
- Duszność – jest to subiektywne odczucie chorego, które nie może zostać zmierzone żadną miarą,
- Ogólne rozbicie – występuje w wielu chorobach, w zapaleniu płuc jest ono potęgowane przez gorączkę.
Ponadto, bardzo ważnymi informacjami dla diagnosty są wyniki badań laboratoryjnych. W typowych przypadkach zapalenia płuc, występują następujące zmiany:
- Leukocytoza – zwiększenie liczby białych krwinek, wartość tę odczytać można w najbardziej podstawowym badaniu krwi tj. morfologii.
- CRP – jest to nieswoisty wskaźnik stanu zapalnego, jego wzrost może sugerować bakteryjną etiologię zakażenia.
Obustronne zapalenie płuc, podobnie jak jednostronne, powodowane jest przez te same czynniki. Jedną z najczęstszych przyczyn stanowią patogenne bakterie, takie jak: Streptoccocus pneumoniae oraz Staphylococcus aureus. Rzadziej dochodzi do zakażeń wirusami, pierwotniakami, grzybami oraz mykoplazmami. Zakażenie atypowymi bakteriami, takimi jak Legionella pneumophila, świadczyć może o obniżonej odporności organizmu.
Leczenie obustronnego zapalenia płuc
Leczenie obustronnego zapalenia płuc jest trudniejsze, ze względu na szeroki zakres zmian obejmujących miąższ płucny. Najważniejsze w terapii jest jednak odnalezienie czynnika sprawczego. Ze względu na ukierunkowane działanie leków jest to sprawa bardzo istotna. W przypadku infekcji bakteryjnej (najczęstsza) zalecane jest stosowanie antybiotyków, na które dany szczep bakterii jest wrażliwy (ustalane jest to za pomocą antybiogramu). Często jednak początkowo zanim uzyska się posiew posiadanego materiału, stosuje się próby leczenia empirycznego, które następnie są weryfikowane. Trudniejsze w leczeniu wydają się zakażenia wirusowe, a także grzybicze – na szczęście nie są one, aż tak częste.
Na szczęście obustronne zapalenie płuc jest bardzo rzadkie. Ale jak już się wydarzy, to trzeba mieć pewność, że zastosuje się odpowiednie leki. A mało kto wie, że taki rodzaj zapalenia płuc trzeba leczyć znacznie dłużej i dokładniej niż klasyczne zapalenie płuc.
Zazwyczaj zapalenie płuc jest obustronne, ale mało lekarzy o tym mówi pacjentom, bo się po prostu tym bardzo przejmują. Niektórzy od razu panikują, że za chwilę nie będą mieli czym oddychać i tym podobne fanaberia wymyślają.
Od dziecka miałem problemy z plucami.W wieku czterdziestu ośmiu lat zachorowalem na srodmiaszowe zapalenie płuc(obu)Czy palenie tytoniu może być przyczyną tej choroby?
tak, każde palenie papierosów najczęściej prowadzi do zapalenia płuc. najlepsza rada – rzucić palenie jak najszybciej jak chcesz żyć.