Obturacyjne zapalenie płuc

Przewlekle obturacyjne zapalenie płuc (zwane także przewlekłą obturacyjną chorobą płuc) to bardzo groźna odmiana zapalenia płuc, która dotyka głównie osoby po 40. roku życia. Istnieje szereg przyczyn zapadania na to schorzenie.

Przyczyny obturacyjnego zapalenia płuc

Najczęstszą przyczyną obturacyjnego zapalenia płuc jest palenie nadmiernej ilości tytoniu, albo wdychanie dymu papierosowego (z tym problemem borykają się zatem również bierni palacze). Aż 90% przypadków zachorowania na obturacyjne zapalenie płuc jest związane z tytoniem. Do obturacyjnego zapalenia płuc może dojść również wskutek wdychania pyłów przemysłowych lub substancji chemicznych. Przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu może być więc bardzo groźne dla zdrowia.

Objawy obturacyjnego zapalenia płuc

Wśród głównych objawów obturacyjnego zapalenia płuc można wymienić m.in.:

Objawy obturacyjnego zapalenia płuc zwykle występują ze sobą po kilka łącznie. Często są one mylone z objawami innych schorzeń, stąd niezwykle istotne jest w ich przypadku wykonanie szeregu badań diagnostycznych, które wykluczą ewentualne błędy.

Diagnostyka obturacyjnego zapalenia płuc

Obturacyjne zapalenie płuc jest diagnozowane za pomocą prześwietlenia płuc oraz spirometrii. To drugie badanie polega na pomiarze parametrów powietrza, wydmuchiwanego przez pacjenta z płuc, a więc szybkości nadmuchiwania oraz objętości powietrza. Najbardziej istotny jest pomiar, który następuje w pierwszej sekundzie badania. Ma on decydujące znaczenie w kwestii końcowej diagnozy przyczyny pojawienia się szeregu dolegliwości.

Leczenie obturacyjnego zapalenia płuc

Leczenie obturacyjnego zapalenia płuc powinna być ukierunkowane na stadium schorzenia. Przy jego lekkiej odmianie stosuje się głównie beta-mimetyki, ograniczające duszności, w postaci umiarkowanej podaje się natomiast leki, które rozszerzają oskrzela, a także metyloksantynę. Cięższe przypadki obturacyjnego zapalenia płuc wymagają stosowania bardziej inwazyjnych środków, jak glikokortykosteroidy. W skrajnych sytuacjach, gdy występują problemy z oddychaniem, konieczne może być oprócz tego leczenie chirurgiczne oraz tlenoterapia, ukierunkowana na podawanie osobie chorej tlenu nawet przez 15 godzin dziennie. Wybór konkretnej metody leczenia powinien być poprzedzony dokładną diagnostyką oraz wywiadem przeprowadzonym z pacjentem.

Również w trakcie obturacyjnego zapalenia płuc należy unikać palenia tytoniu oraz przebywania w zanieczyszczonym powietrzu. W ten sposób uniknie się nasilania się jeśli chodzi o objawy obturacyjnego leczenia płuc. Zrezygnowanie z używek i jak najszybsze podjęcie decyzji o przejściu na zwolnienie lekarskie to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji.

Powikłania obturacyjnego zapalenia płuc

Nieleczone w odpowiedni sposób obturacyjne zapalenie płuc może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Pierwszym z nich może być zawał serca lub udar związany z brakiem dopływu krwi do mózgu. Oprócz tego równie często dochodzi do pojawienia się nadciśnienia krwi i odmy opłucnowej. Ponadto jednym z następstw obturacyjnego zapalenia płuc jest depresja, ponieważ problemy w trakcie oddychania prowadzą bardzo często do niepokoju oraz lęku osoby chorej. Dlatego tak niezwykle ważne w trakcie leczenia jest wsparcie bliskich osób, szczególnie wtedy, gdy takie leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych.

2 odpowiedzi na “Obturacyjne zapalenie płuc”

  1. zamek pisze:

    Obturacyjne zapalenie płuc często jest mylone z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Mają bardzo podobne objawy, ale nie wszystkie. Dlatego zawsze powtarzam: warto jest zapłacić trochę więcej i iść do lekarza prywatnego. Nie czeka się w kolejce na diagnozę i do tego jeszcze ma się pewną diagnozę.

  2. Kędzia pisze:

    Nie, nie, najgorsze jest to, że nawet lekarze jak ich zapytasz o rodzaj zapalenia płuc to zazwyczaj zrobią wielkie oczy. Mało który dokładnie rozpozna obturacyjne zapalenie płuc, nie mówiąc już o tym, że nie wiedzą jak leczyć zapalenie płuc żeby było szybko i bezpiecznie dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

85 + = 90