Mykoplazmatyczne zapalenie płuc to jedna z odmian tego schorzenia, którą można poznać po szeregu charakterystycznych objawów. Zwykle różnią się one od objawów standardowego zapalenia płuc, stąd warto jest je dokładnie poznać, by móc w porę podjąć odpowiednie działania w zakresie leczenia.
Objawy mykoplazmatycznego zapalenia płuc
Jeśli chodzi o główne objawy mykoplazmatycznego zapalenia płuc, należą do nich:
- suchy kaszel,
- lekko podwyższona temperatura ciała (37-38 stopni Celsjusza),
- bóle różnych partii mięśni,
- ogólne osłabienie organizmu,
- brak apetytu.
Tego typu objawy mogą się utrzymywać przez dłuższy okres czasu (nawet 2-3 tygodnie). Wszystko jest tutaj jednak uzależnione od indywidualnych cech organizmu oraz od szczepu bakterii.
Przyczyny mykoplazmatycznego zapalenia płuc
Mykoplazmatyczne zapalenie płuc to schorzenie, które roznosi się drogą kropelkową, czyli np. przez kichanie. Okres wylęgania się bakterii w organizmie trwa od 2 do nawet 3 tygodni. Na tą odmianę zapalenia płuc szczególnie narażone są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które nie posiadają jeszcze odpowiedniej odporności organizmu. Jeśli chodzi o statystyki zapalenia płuc w tym zakresie, 30% zapaleń płuc u dzieci w wieku przedszkolnym to mykoplazmatyczne zapalenia płuc, a w wieku szkolnym – aż 60%.
Diagnozowanie mykoplazmatycznego zapalenia płuc
Chociaż w przypadku diagnozowania zapalenia płuc, zwykle wykonuje się RTG tego narządu, takie badanie może nie dać pełnego obrazu klinicznego. Niezbędne jest zatem wykonanie szeregu innych, specjalistycznych badań. Mykoplazmatyczne zapalenie płuc można wykryć przede wszystkim za pomocą badania krwi z oznaczeniem przeciwciał, które są skierowane na bakterie Mycoplasma pneumoniae. Badanie krwi powinno stanowić uzupełnienie badania RTG w przypadku wystąpienia charakterystycznych dla mykoplazmatycznego zapalenia płuc objawów.
Mykoplazmatyczne zapalenie płuc – leczenie
Leczenie mykoplazmatycznego zapalenia płuc obejmuje przede wszystkim antybiotykoterapię. Dzięki niej możliwy jest odpowiednio szybki powrót do zdrowia. Wśród antybiotyków aplikowanych osobie chorej znajdują się głównie amoksycyklina, klarytromycyna oraz leki z kategorii makrolidów. Antybiotyki są podawane przez okres minimum 14 dni. Stosowana jest ich różna konfiguracja dostosowana do stanu chorej osoby. Może to być zatem jeden, a w niektórych przypadkach – nawet kilka różnych leków.
Antybiotykoterapię powinny uzupełniać leki niesterydowe przeciwzapalne, które mają za zadanie leczyć ból opłucnowy. Oprócz tego niezbędne jest również picie w czasie terapii dużej ilości płynów, unikanie palenia tytoniu (wśród palaczy) oraz wypoczywanie w warunkach domowych. Osoba chorująca na mykoplazmatyczne zapalenie płuc powinna unikać w jak największej mierze wysiłku fizycznego, który prowokuje kaszel.
Powikłania mykoplazmatycznego zapalenia płuc
Nieodpowiednio leczone mykoplazmatyczne zapalenie płuc może zakończyć się bardzo poważnymi powikłaniami. W przypadku tego typu schorzenia dojść może bowiem do zakażenia innych narządów i organów bakteriami Mycoplasma pneumoniae. Najbardziej groźnym powikłaniem tego schorzenia jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mózgu, ale także zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego, czy tez zapalenie trzustki i zapalenie wątroby. Wówczas leczenie może się znacznie wydłużyć i trwać nawet kilka miesięcy do czasu pozbycia się tych bakterii z poszczególnych narządów. W porę podjęte leczenie jest w stanie zmniejszyć jednak ryzyko powikłań niemal do zera.