Jak sama nazwa tej choroby wskazuje, o zapaleniu płuc można powiedzieć wtedy, gdy w płucach dochodzi do powstania stanu zapalnego, wywołanego przez groźne bakterie, grzyby, czy też inne drobnoustroje. Czasem do tego schorzenia może dojść również na skutek reakcji organizmu na pewne grupy leków, bądź też w wyniku powikłań po innych chorobach.
Jakie są objawy zapalenia płuc?
Zapalenie płuc można podejrzewać zwykle wtedy, kiedy zauważalne są niepokojące objawy, takie jak kaszel, ból w klatce piersiowej, czy problemy z oddychaniem. Oczywiście wyżej wymienione objawy nie muszą świadczyć tylko i wyłącznie o wystąpieniu zapalenia płuc, ale mogą być też wynikiem innych chorób.
Lekarz internista może wstępnie potwierdzić lub wykluczyć zapalenie płuc po badaniu stetoskopem, jeśli stwierdzi wyraźne szmery w pęcherzykach płucnych. Ostateczna diagnoza jest jednak możliwa dopiero, kiedy wykonane zostanie badanie RTG lub posiew plwociny, które ostatecznie potwierdzą tę chorobę.
Jak się leczy zapalenie płuc?
Leczenie zapalenia płuc może być różne w zależności od czynnika, jaki wywołał chorobę. W przypadku zakażenie płuc bakteriami, całe leczenie opiera się głównie na antybiotykoterapii. W przypadkach, kiedy chory cierpi na dolegliwości bólowe oraz gorączkę, do leczenia wprowadzane są również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Człowiek chory na zapalenie płuc powinien dużo odpoczywać, gdyż znacząco pomaga to w regeneracji tkanek. Wspomagająco stosowane są też zabiegi, takie jak inhalacje z dodatkiem specjalnych środków przeciwzapalnych i antybakteryjnych, oraz masaże klatki piersiowej i odpowiednie ostukiwanie pleców.
Jak leczyć zapalenie płuc wywołane wirusami?
W przypadku wirusowego zapalenia płuc, które wywoływane jest wirusem grypy typu A i typu B, lekarze stosują zwykle specjalistyczne leki, nazywane inhibitorami neuraminidazy. W przypadku tego typu wirusów, środki te wykazują się dość dużą skutecznością.
Dużo trudniejsze jest leczenie zapalenia płuc wywołanego innymi wirusami. W przypadku zakażeń wirusami, takimi jak hantawirusy, adenowirusy, wirus SARS, czy wirus paragrypy, z reguły nie są stosowane typowe leki przeciwwirusowe, gdyż w przypadku tych zakażeń wykazują się one bardzo słabą skutecznością.
W tych przypadkach, w zależności od rodzaju wirusa, jaki wywołał zapalenie płuc, stosowane są leki, takie jak rymantadyna, amantadyna, bądź też oseltamiwir, zanamiwir, czy też peramiwir. Aby leki te mogły zadziałać ze swoją pełną skutecznością, leczenie z wykorzystaniem tych środków powinno rozpocząć się nie później niż 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.
W większości przypadków zapalenie płuc ma przebieg raczej łagodny i z powodzeniem może być leczone ambulatoryjnie (czyli w domu), jeśli natomiast u osoby chorej występuje bardzo silny ból w klatce piersiowej, lub też duże problemy z oddychaniem, wtedy potrzebna jest hospitalizacja.
Leczenie zapalenia płuc może trwać nawet dwa miesiące. Oczywiście nie mówię tu o antybiotyku, ale całości leczenia. Bo po zapaleniu płuc dochodzi się do siebie przez długie tygodnie. Ja po dwóch miesiącach nie mogłem przebiec 5 km, choć wcześniej dyszkę robiłem bez żadnego problemu.
Zawsze mnie bawi jak ludzie – bez urazy, ale najczęściej kobiety… przy każdej chorobie biorą leki przeciwbólowe. Zawsze musi być ibuprom, albo paracetamol. Jakby to były jakieś amputacje kończyn a nie zwykłe zapalenie płuc czy grypa. Ludzie! Bez przesady! Najczęściej żadne leki przeciwbólowe nie są potrzebne przy takich chorobach, bo to nic niezwykłego, a nie jakieś nie wiadomo co!
Zwłaszcza trzeba pamiętać, żeby praktycznie nigdy nie podawać leków przeciwbólowych dzieciom. Zwłaszcza, jeśli mają zapalenie płuc, co jest chorobą bez wątpienia osłabiającą, ale nie bolesną. Trzeba pamiętać, że każdy lek przeciwbólowy to osłabienie organizmu i oszukanie naturalnych systemów obronnych, które pomagają zwalczyć chorobę.