Większość z nas kojarzy zapalenie płuc z pneumokokami lub wirusami. Wiemy, że pierwsze jest bardzo niebezpieczne, szczepimy na dzieci i osoby o wysokim ryzyku zachorowania. Drugie leczone jest objawowo. Lekarze rozróżniają jeszcze trzeci rodzaj – atypowe zapalenie płuc.
Typowe i atypowe zapalenie płuc
Podział ten został wprowadzony w połowie zeszłego wieku, w celu rozróżnienia zapalenia płuc wywołanego bakteriami typowymi (pneumokokami) i bakteriami nietypowymi. Obecnie podział ten występuje rzadziej, ale jeszcze jest stosowany.
Choroby różnią się nie tylko etiologią, ale także objawami i sposobem leczenia. W przypadku zapalenia płuc wywołanego pneumokokami, infekcja objawia się nagle. Charakterystyczne objawy to silny ból gardła, utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, ogólne osłabienie. Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków z grupy penicylin oraz obniżeniu gorączki i bólu gardła.
W przypadku atypowego zapalenia płuc objawy nie są tak nasilone, co utrudnia odpowiednio wczesną diagnozę. Dodatkową trudność wywołuje również ich zróżnicowanie w zależności od przyczyny zakażenia.
Objawy atypowego zapalenia płuc
Atypowe zapalenie płuc może być wywołane przez 6 różnych bakterii, z czego 3 pierwsze występują najczęściej. W przypadku pozostałych do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu ze zwierzętami:
- Chlamydia pneumoniae,
- Mycoplasma pneumoniae,
- Leginella pneumophila,
- Chlamydia pisttaci,
- Francisella tularensis,
- Coxiella brunetti.
W ostatnich latach wzrósł udział atypowych zapaleń płuc w ogólnej liczbie zachorowań na zapalenie płuc. W Europie stanowi on ok. 25% ogółu, ale wśród osób hospitalizowanych wynosi już 40%.
Wspólną cechą zapalenia płuc wywołanego tymi bakteriami jest długi okres wylęgania – wynosi on od 2 do 3 tygodni. Dopiero po tym okresie pojawiają się pierwsze objawy. Ich intensywność bardziej przypomina silne przeziębienie niż zapalenie płuc. Ból gardła jest umiarkowany, gorączka tylko podwyższona. W przypadku atypowego zapalenia płuc pojawia się suchy, męczący kaszel, utrzymujący się przez kilka tygodni. Mogą pojawić się również dolegliwości ze strony innych układów. Bardzo często w badaniu osłuchowym zmiany są niesłyszalne, wykazuje je tylko badanie rentgenowskie.
Nieco inne objawy występują w przypadku zapalenia płuc wywołanego Legionellą. To bakteria, która lubi ciepłe i wilgotne środowisko, bardzo szybko się w nim namnaża. Jej ulubione miejsca to klimatyzacje, natryski, nawilżacze, sieci kanalizacyjne. Nazywana jest także chorobą legionistów (masowa epidemia miała miejsce w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu legionistów). Jej okres wylęgania jest bardzo krótki (2-10 dni), a oprócz objawów ze strony układu oddechowego pojawiają się biegunki, wymioty i zaburzenia rytmu serca.
Leczenie atypowego zapalenia płuc
Leczenie atypowego zapalenia płuc jest bardzo trudne ze względu na trudność diagnozy i oporność tych bakterii na antybiotyki z grupy penicylin. Najczęściej stosowane są antybiotyki z grupy makrolitów, tetracyklin lub fluorochinolonów. Antybiotyk należy stosować 7-14 dni. Jeżeli po 3-4 dniach nie widać poprawy, lekarz powinien pobrać wymaz na posiew. Pozwoli to na dobranie leku celowanego.
Prawda jest taka, że wszystkie kontakty ze zwierzętami są obarczone dużym ryzykiem. Wiele chorób, które kiedyś były tylko na zwierzętach przeszło potem na ludzi. I wcale nie potrzeba do tego żadnych mutacji. Wprawdzie atypowe zapalenie płuc nie do końca spełnia tę rolę, ale bez wątpienia też atakuje od zwierząt, co powyższy artykuł tylko potwierdza.
No bez przesady! To nie zwierzęta są winne, że wiele osób choruje na atypowe zapalenie płuc. Wystarczy tylko dbać o higienę osobistą. Podstawą jest regularne mycie rąk. Wtedy na pewno nie będzie się chorować i to nie tylko na zapalenie płuc, ale też na inne choroby.
Mycie rąk dobre sobie. Bakterie przenoszą się drogą kropelkowa wystarczy że w środkach komunikacji miejskiej zarażony człowiek kicha koło Ciebie. Co do zwierząt warto zachować rozsądek i nie całować pieska w słodki pyszczek…
Od mycia rąk nie uniknie się chorób tylko ogranicza możliwość zarażenia. A to różnica
Legionella pneumophila * 😉
Miałem atypowe zapalenie płuc w wieku chyba 5 lat. Nie miałem wtedy żadnego zwierzaka, a o higienę dbałem zawsze, szczególnie o mycie rąk. Więc na zapalenie płuc można zachorować też od innych rzeczy.
Pozdrawiam