Aspiracyjne zapalenie płuc bardzo często nazywane jest zachłystowym zapaleniem płuc. Jest to szczególny rodzaj infekcji płucnej, który wywoływany jest przez przedostanie się obcej substancji, zwykle treści żołądkowej, do płuc. Jej zaleganie doprowadza do powstania groźnych bakterii, atakujących płuca.
Do powstania tej groźnej choroby może dojść również w wyniku zachłyśnięcia się, co doprowadza do rozwoju bakterii tlenowych i beztlenowych. Na tego typu zapalenia płuc chorują bardzo często osoby starsze, które cierpią na różne, typowe dla tego wieku dolegliwości, takie jak: trudności w przełykaniu, problemy z uzębieniem, inne choroby płuc, bądź też drgawki.
Jak rozpoznać pierwsze objawy aspiracyjnego zapalenia płuc?
Pierwsze objawy zachłystowego zapalenia płuc łudząco przypominają objawy zwykłego zapalenia płuc. Szczególną czujność zarówno u pacjenta, jak i jego rodziny, powinny wzbudzić dolegliwości takie, jak ból w klatce piersiowej i świszczący oddech lub duszności, oraz problemy z oddychaniem. Może pojawić się również uczucie nadmiernego zmęczenia, a także zwiększona potliwość i sine przebarwienia na skórze.
Podczas aspiracyjnego zapalenia płuc występują też inne objawy, które są charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej. Jednym z nich jest wydalana podczas kaszlu zielona plwocina o nieprzyjemnym zapachu lub też krew i ropa. Temu typowi zapalenia płuc towarzyszą także trudności z przełykaniem oraz nieświeży oddech o przykrym zapachu.
Jak wygląda leczenie aspiracyjnego zapalenia płuc?
Pierwszym krokiem do wdrożenia odpowiedniego leczenia, podczas zachłystowego zapalenia płuc, jest konieczność postawienia odpowiedniej diagnozy.
We wstępnym etapie procesu diagnostycznego lekarz przeprowadza badanie fizykalne z użyciem stetoskopu. Początek takiego badania rozpoczyna się zwykle od opukiwania. Jeśli występuje stłumienie odgłosu opukowego, a podczas osłuchiwania stetoskopem występują silne rzężenia, bądź też znacznie wzmocnione szmery oddechowe, wówczas można podjąć przypuszczenie, iż jest to właśnie aspiracyjne zapalenie płuc. Taką diagnozę jednak można jednoznacznie stwierdzić dopiero po przeprowadzeniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej, takich jak badanie RTG.
Dla uzyskania pełnego obrazu choroby i umożliwienia bardziej efektywnego leczenia, powinno zostać przeprowadzone również badanie endoskopowe, zwane bronchofiberoskopią.
Badanie to umożliwia pobranie i dokładniejsze zbadanie zalegającego w płucach materiału, co pozwala na skuteczniejsze dobranie rodzaju antybiotyku. Dzięki bronchofibtroskopi możliwe jest również usunięcie zalegającej w płucach treści, co znacznie przyspiesza proces powrotu chorego do zdrowia.
Leczenie aspiracyjnego zapalenia płuc
Aspiracyjne zapalenie płuc jest specyficzną chorobą, do której dochodzi na skutek zakażenia dwoma rodzajami bakterii: tlenowymi i beztlenowymi. Właśnie dlatego podczas leczenia zapalenia płuc tego typu, powinno się stosować szerokie spektrum antybiotyków. Leczenie zwykle rozpoczynane jest od leków z grupy penicylin, a następnie włączyć inne antybiotyki, takie jak: klindamycyna i metronidazol. W przypadku ostrego przebiegu choroby konieczna może być też tlenoterapia, a nawet intubacja.
Problem w tym, że większość lekarzy nie rozpoznaje aspiracyjnego zapalenia płuc. Nie mam pretensji, to choroba ciężka do zdiagnozowania, ale najgorsze jest to, jak lekarz udaje pewniaka, a tak naprawdę stawia diagnozę na wyczucie. Nic gorszego nie może go spotkać.
Dlatego ja mam wielki szacunek do młodych lekarzy, którzy nie wstydzą się zajrzeć do książek czy spytać bardziej doświadczonych kolegów innych specjalności. Bo zapalenie płuc zapaleniu płuc nie zawsze jest równe. A małe różnice w leczeniu mogą przynieść duże rezultaty w pokonaniu choroby.
Krótko mówiąc: jak jedzenie lub picie trafi nie do tej dziurki co trzeba, to może pojawić się nie tylko kaszelek, ale bardzo groźne zapalenie płuc. Na szczęście chorobę dość łatwo jest zdiagnozować osłuchowo, więc nie trzeba się przejmować, że lekarz pomyli ją z czymś innych. Chociaż przy dzisiejszym poziomie lekarzy to wszystko jest możliwe…
podałem wszystkie moje objawy lekarce i nie wpadła na to, że to jest aspiracyjne zapalenie płuc.