Zapobieganie osteoporozie

Aby aktywnie przeciwdziałać osteoporozie, należy powziąć pewne kroki zanim choroba zdąży się rozwinąć. Osteoporoza może wystąpić w każdym wieku i niezależnie od płci, ale najbardziej zagrożone są kobiety, które przeszły menopauzę. Także niewłaściwe odżywianie, nadużywanie alkoholu, nikotyny i kawy, brak ruchu, zbyt niska masa ciała oraz zażywanie niektórych leków, stanowią czynniki ryzyka. W przypadku, gdy istnieje zagrożenie chorobą, trzeba wdrożyć działania profilaktyczne.

Jak zapobiec osteoporozie

Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednią dietę wzmacniającą kości. Pożywienie korzystne dla układu kostnego zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na wapń i witaminę D. Najwięcej wapnia dostarczają mleko i przetwory mleczne, jednak nie wszyscy dobrze je tolerują.

Czytaj: http://osteoporosis.edu.pl/profilaktyka-osteoporozy/

W przypadku alergii pokarmowej, dobrze jest szukać wapnia w innych produktach, a w ostateczności wspomóc się suplementami diety. Poza mlekiem, naturalnymi źródłami wapnia są zielone warzywa, orzechy i ryby. Z kolei witamina D przyjmowana jest nie tylko z pożywieniem, głównie rybami morskimi, ale i samoistnie wytwarzana w skórze pod wpływem promieniowania UVB. W okresie jesienno-zimowym warto jeść więcej ryb, gdyż rzadziej przebywamy wtedy na słońcu.

Co sprzyja osteoporozie

Jednocześnie należy pamiętać o niekorzystnych pokarmach i ich unikać. Tak zwani złodzieje wapnia, to produkty żywnościowe, które hamują jego przyswajanie. Są to tłuszcze, fosforany, kwas oksalowy i alkohol. Fosforany występują między innymi w wędlinach, wyrobach mięsnych, serach topionych i słodkich napojach gazowanych, zaś kwas oskalowy obecny jest w kakao, burakach i rabarbarze. Oprócz nadmiaru alkoholu, bardzo niekorzystny wpływ na ludzkie kości ma palenie papierosów, dlatego rzucenie palenia powinno być priorytetem dla każdego dbającego o zdrowie.

Ćwiczenia na osteoporozę

Zanim jeszcze pojawią się objawy osteoporozy, można rozpocząć odpowiednie ćwiczenia. Sprawny układ mięśniowy jest niezbędny do zachowania zdrowego układu kostnego. Regularna aktywność fizyczna pomaga zapobiegać chorobie. Krzepkie mięśnie intensywniej pobudzają procesy wewnątrz kości i przyczyniają się do wzrostu masy kostnej. Silniejsze kości są mniej narażone na złamania. Najlepszy do kształtowania mięśni jest trening wytrzymałościowy, połączony z siłowym i ćwiczeniami na koordynację ruchową. Nie wolno zapominać o ćwiczeniach rozciągających po treningu. Nie zaleca się wyboru dyscypliny sportu, która może narażać kości na dodatkowe urazy i złamania. Dlatego zamiast biegania, lepiej wybrać marsz lub taniec.

Leczenie osteoporozy

Zawsze na pierwszym miejscu należy stawiać własne bezpieczeństwo. Leczenie osteoporozy może rozpocząć się dopiero po właściwej diagnozie, a ta często nie jest natychmiastowa. Każdy narażony na wystąpienie choroby powinien ustrzec się wcześniej przed możliwością upadku, który może skończyć się groźnym złamaniem. Lepiej nie wychodzić z domu, gdy nawierzchnia jest śliska lub mokra. Każda para obuwia, łącznie z domowymi kapciami, powinna być stabilna. Wszystkie zakamarki domu muszą być dokładnie oświetlone, by nawet w przypadku niedowidzenia, o nic się nie potknąć. Osoby aktywne powinny porzucić lub ograniczyć niebezpieczne dyscypliny sportu. Dzięki wdrożeniu tych wszystkich działań możemy ustrzec się przed chorobą i jej powikłaniami na wiele lat.

2 replies on “Zapobieganie osteoporozie”

  1. Kaśka pisze:

    I wszystko wraca do tego samego miejsca. Już nie chodzi nawet o to żeby ciągle miętolić to samo, że trzeba stawiać na zrównoważoną dietę. Ale konkret jest taki, że odżywianie jest kluczowego do tego w stosunku, jakie choroby będziemy mieli w przyszłości. I nie ma znaczenia tak często powtarzane, że ktoś miał skłonności genetyczne czy coś. Sami jesteśmy kowalami swojego losu i osteoporoza i inne choroby są tego najlepszym przykładem.

  2. Elvis pisze:

    Mało osób wie, że regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają nie tylko mięśnie i stawy, ale również kości. A to wprost jest ochrona przed osteoporozą. Zwłaszcza, że nie ma tu właściwie limitu wieku, bo mięśnie i kości można rozwijać do 50 roku życia i im większe będą – tak w skrócie – tym dłużej będziemy się cieszyć dobrym zdrowiem i nie tylko osteoporoza nam nie grozi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

44 − 41 =