Występowanie wirusa HPV u mężczyzn

Występowanie wirusa HPV u mężczyzn rzadko prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli jednak dochodzi do upośledzenia układu immunologicznego i organizm mężczyzny nie jest w stanie samoistnie zwalczyć wirusa, mogą pojawiać się trudne do wyleczenia i niebezpieczne dla zdrowia powikłania, które ostatecznie prowadzą do pojawianie się brodawek narządów moczowo-płciowych, grudkowatości bowenoidalnej oraz choroby Bowena, a rzadziej do nowotworów prąci czy odbytu.

Przyczyny HPV u mężczyzn

Do zakażenia HPV, lub też po prostu wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi poprzez kontakt z naskórkiem i powstawania kurzajek lub brodawek, albo za pośrednictwem kontaktu seksualnego. Według badań medycznych istnieje około 100 rodzajów wirusa HPV, ale zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn groźne okazują się być tylko niektóre z nich. Można je podzielić na:

  • typy niskiego ryzyka – należą do nich wirusy HPV typu 1 i 2, które wywołują kurzajki i brodawki stóp oraz HPV typu 6 i 11 przenoszone drogą płciową i wywołujące kłykciny kończyste, czyli płaskie lub wypukłe brodawki pojawiające się na zewnątrz narządów płciowych i wokół odbytu;
  • typy wysokiego ryzyka (onkogenne) – zalicza się do nich HPV 16 i 18 wysoko rakotwórcze, choć u mężczyzn rzadko są przyczyną raka prącia lub odbytu.

Czytaj więcej o HPV: https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/

Objawy HPV u mężczyzn

Większość infekcji wywołanych wirusem HPV przebiega bezobjawowo. Zdrowy i prawidłowo funkcjonujący system immunologiczny jest bowiem w stanie sam zwalczyć infekcje. Zanim jednak dojdzie do samoistnej eliminacji wirusa z organizmu mijają 2 lata, a w tym czasie nieświadomy niczego mężczyzna może nieświadomie zarazić partnera seksualnego.

Inaczej sprawa się ma w przypadku mężczyzn u których układ immunologiczny jest osłabiony. W takiej sytuacji może dojść do przewlekłego zakażenia wirusem HPV, a choroba zaczyna przebiegać w postaci klinicznej. Wtedy też pojawiają się pierwsze objawy zakażenie, czyli brodawki narządów moczowo-płciowych (kłykciny). U mężczyzn mogą pojawiać się na penisie (na żołędzi pod napletkiem i w środkowej części penisa), na mosznie, w pachwinach, w okolicach odbytu, a nawet wewnątrz cewki moczowej. Mają postać płaskich, wypukłych lub kalafiorowatych guzków i zazwyczaj pojawiają się w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy po odbyciu stosunku z osobą zakażoną.

Kolejnym objawem zakażenia wirusem HPV są już stany typowo przedrakowe, do których zalicza się:

  • grudkowatość bowenoidalną – zmiany grudkowate w różowym lub lekko brunatnym zabarwieniu, wieloogniskowe i zlokalizowane na żołędzi;
  • choroba Bowena – czyli rak kolczystokomórkowy przedinwazyjny skóry. Objawia się sinoczerwonymi grudkami o błyszczącej, gładkiej powierzchni, a zlokalizowane są głównie na żołędzi prącia.

Jeśli natomiast chodzi o infekcje długotrwałe, trwającej niekiedy kilka miesięcy, a nawet lat wirus HPV może mieć swój finał w postaci schorzeń zagrażających nie tylko zdrowiu, ale przede wszystkim życiu osoby zakażonej. Mowa tu szczególnie o typowo męskich postaciach nowotworów, czyli raku prącia i raku odbytu.

HPV u mężczyzn – diagnoza i leczenie

Jedynym widocznym objawem świadczącym o zakażeniu wirusem HPV niskiego ryzyka u mężczyzn są kłykciny kończyste i to ich zdiagnozowanie podczas wizyty lekarskiej pozwala na podjęcia odpowiedniego leczenia. Z kolei infekcję utajnioną można wykryć wyłącznie za pośrednictwem testu na obecność DNA HPV. Dla mężczyzn polecany jest test HPV z opcją genotypowania, który pozwala nie tylko wykryć wirusa, ale również wytypować czy jest to zakażenia niskiego, czy wysokiego ryzyka.

Aktualnie medycyna nie dysponuje lekiem ani terapią, która pozwoliłaby na pozbycie się wirusa brodawczaka. Jedynym sposobem profilaktyki jest więc leczenie chorób wywołanych przez wirus HPV.

  • Brodawki narządów moczowo-płciowych – jeśli nie zniknęły samoistnie stosuje się leczenie farmakologiczne, zabiegi operacyjne lub kriochirurgię (wymrażanie). Zdarza się, że konieczne jest powtórzenie kuracji, gdyż brodawki często pojawiają się ponownie po upływie kilku miesięcy. Warto więc pamiętać, że leczenie brodawek narządów moczowo-płciowych nie eliminuje ryzyka zarażenia wirusem partnera seksualnego.
  • Grudkowatość bowenoidalna – zmiany chorobowe usuwa się podczas zabiegu chirurgicznego lub za pośrednictwem krioterapii, lasera CO2, elektrokoagulacji.
  • Choroba Bowena – zmiany chorobowe leczy się poprzez usunięcie chirurgiczne, krioterapię, laseroterapię.
  • Rak prącia i odbytu – w zależności od tego jaka forma leczenia jest najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta podczas leczenia nowotworów tego typu stosuje się leczenie chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię. Często zdarza się również, że jednocześnie stosowane jest kilka rodzajów metod.

2 odpowiedzi na “Występowanie wirusa HPV u mężczyzn”

  1. Mona Stera pisze:

    HPV u mężczyzn to nic niezwykłego i lekarze doskonale o tym wiedzą, tylko ciekawe dlaczego tak cisną, żeby szczepionka HPV była podawana dziewczynkom, a nie chłopcom? Przecież to oni zarażają kobiety i dziewczyny podczas stosunku, więc to oni są przyczyną, a HPV u kobiet jest skutkiem tego zarażenia.

  2. Patrycja pisze:

    Najbardziej powinniśmy się bać tego, o czym jeszcze do końca nie wiemy. Chodzi przede wszystkim o to, że wirus HPV może powodować całą masę innych chorób – pośrednio i bezpośrednio. I tak naprawdę to wcale nie wiemy czy rak szyjki macicy jest najgroźniejszą u kobiet a kłykciny kończyste u mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

60 − = 52