Trichoskopia – badanie włosów obowiązkowe w przypadku ich znacznej utraty

Łysienie to choroba, która dopada coraz szerszą grupę osób. Pierwsze łyse placki pojawiają się już nie tylko u mężczyzn w wieku dojrzałym, ale również u dwudziesto- czy trzydziestolatków. Nierzadko na nadmierne wypadanie włosów zaczynają narzekać również kobiety. Te, ze względu na szczególną uwagę, jaką przykładają to wyglądu swoich włosów, są wyjątkowo przerażone, kiedy obserwują u siebie łysienie.

Nadmierne wypadanie włosów może mieć różne powody. Bardzo często związane jest z jakąś inną chorobą albo wywołane przez nadmierny stres czy silną niedokrwistość. W wielu przypadkach łysienie da się wyleczyć, jednak konieczna jest interwencja lekarza. Im szybciej specjalista przyjrzy się nam fachowym okiem i wykona trichoskopię – badanie niezbędne do ocenienia stanu włosów i stwierdzenia przyczyny łysienia – tym większe mamy szanse na zahamowanie łysienia i odzyskanie bujnej czupryny. Jeśli więc zauważymy, że włosy wypadają nam w ogromnych ilościach, powinniśmy szybko umówić się na wizytę u lekarza.

Sprawdź także – drtrycholog.pl Gdańsk

Trichoskopia – na czym polega i w jakim celu się ją stosuje?

Trichogram to badanie włosów, które z pewnością zostanie nam polecone przez lekarza, jeśli zgłosimy się do niego z problemem nadmiernie wypadających włosów. Choć nazwa może brzmieć tajemniczo i wywoływać lęk, zwłaszcza u pacjentów którzy boją się wizyt w gabinecie lekarskim, to jest to bardzo mało inwazyjne badanie. Proste i bezbolesne pozwala natomiast jednoznacznie określić, jaka jest kondycja naszych włosów i zastosować odpowiednie leczenie.

Jak wygląda trichoskopia? Badanie to polega na pobraniu od łysiejącego pacjenta próbki około stu włosów. Te zostają następnie szczegółowo przebadane. Lekarz w trakcie analizy przygląda się deformacji cebulek, określa ich stan, stwierdza, co może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Trichogram jest niezwykle przydatnym badaniem, gdyż dzięki niemu lekarz może zastosować kurację, która będzie dopasowana do indywidualnego przypadku i z pewnością szybko przyniesie oczekiwane skutki. Badanie to jest konieczne u pacjenta, który skarży się na obficie wypadające włosy – nie należy z nim zwlekać, bo im szybciej je wykonamy, tym większe mamy szanse na pozbycie się łysiny i powrót do bujnej czupryny.

Jak należy się przygotować do badania?

Trichoskopia to badanie włosów, które jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie występuje tutaj żadne zagrożenie – badanie może być wykonane u osoby w każdym wieku, niezależnie od płci. Nie ma przeszkód, żeby trichoskopii została poddana kobieta ciężarna. Wyrwane w trakcie badania włosy odrosną, więc nie należy się martwić ich pobraniem.

Trichoskopia wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Wszystko tutaj zależy od indywidualnego przypadku. Najwięcej przygotowań czeka osoby, które farbowały włosy, gdyż ze zgłoszeniem na badanie będą musiały poczekać, aż pojawią się odrosty na minimum dwa centymetry – dopiero wtedy jesteśmy gotowi zgłosić się na badanie. Jeżeli lekarz pobrałby farbowane włosy, wynik byłby nieprawdziwy i trudno byłoby określić przyczynę łysienia. Wszystkich natomiast obowiązuje kilkudniowy cykl przygotowawczy przed samym badaniem. Na trzy lub cztery dni przez trichoskopią nie wolno nam myć włosów. W tym czasie oprócz szamponu nie wolno nam również używać kosmetyków pielęgnacyjnych ani stylizacyjnych. Zakazane są odżywki, olejki czy lakiery do paznokci. Włosy, które pobierze od nas lekarz, nie mogą być pokryte żadną z tych substancji. Najlepiej, jeśli na kilka dni przed zabiegiem powstrzymamy się od wszystkich rytuałów pielęgnacyjnych związanych z włosami.

Zobacz też: http://poradnikzdrowia.net/wypadanie-wlosow-u-mezczyzn/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 69 = 78