Trądzik różowaty – co warto wiedzieć?

Trądzik różowaty to odmiana trądziku, która często dopada nas po 30 roku życia. Na to schorzenie narażonych jest 10% populacji. Najczęściej trądzik różowaty pojawia się u osób o jasnej karnacji i pierwszym oraz drugim fototypie skóry. Nic więc dziwnego, że bardzo często są na niego narażeni europejczycy.

Trądzik różowaty – przyczyny

Przyczyn trądziku różowatego jest naprawdę wiele. Na stan naszej cery wpływa nasz tryb życia i sposób odżywiania. Nieodpowiednia dieta, spożywanie przetworzonej żywności, brak racjonalnego odżywiania i dostarczania naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników- to jedna z przyczyn powstawania trądziku różowatego. Towarzyszą mu blizny potrądzikowe, które mogą być zaognione przez nieodpowiednią pielęgnację.

– Kobiety chorują zdecydowanie częściej, ale u mężczyzn spotyka się formy najcięższe. Najbardziej narażone są osoby z I i II fototypem skory (jasna skóra, oczy, włosy), a 30% pacjentów z trądzikiem różowatym ma objawy oczne w postaci zapalenia powiek czy zapalenia spojówek – mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Stres także wpływa na pojawianie się trądziku różowatego. Pewnie teraz powiecie, że w dzisiejszych czasach ograniczenie stresu jest niemożliwością? Owszem, może to być zadanie trudne, ale jak najbardziej wykonalne. Co należy zrobić w kierunku redukcji stresu. Na pewno należy się nauczyć radzenia sobie z nim. Może nam pomóc zaplanowany relaks, aktywność fizyczna a także spędzenie czasu z bliskimi nam ludźmi.

Nieodpowiednia pielęgnacja cery także może doprowadzać do takich sytuacji. W końcu by stosować kosmetyki ze silnymi stężeniami określonych składników musimy dobrze znać potrzeby naszej cery. A nie da się ukryć, że wiele z nas eksperymentuje z kwasami na własną rękę. Lepiej pójść do dermatologa i to z nim ustalić proces leczenia skóry- nie róbcie tego sami, bo możecie sobie tylko jeszcze bardziej zaszkodzić.

Kolejnym czynnikiem wywołującym problemy z trądzikiem jest korzystanie z sauny. Trądzik różowaty objawia się rumieniem, który może się nasilać przy zmianach temperatury. A im cieplej jest, tym rumień staje się coraz bardziej widoczny. Między innymi dla tego sauna jest zabroniona, dla każdego, kto ma problem z rumieniem.

Jakie są jeszcze inne przyczyny powstawania trądziku różowatego? Okazuje się, że wpływ na tę dolegliwość mogą mieć problemy hormonalne, problemy z żołądkiem, zakażenia bateryjne a także obciążenia genetyczne.

Trądzik różowaty jest możliwy do złagodzenia, ale nie do całkowitego wyleczenia. Należy się z tym liczyć, gdy podejmiemy kurację. Nawet po jej skończeniu powinniśmy szczególnie przykładać się do pielęgnacji naszej skóry oraz stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Z pewnością da nam to piękny wygląd i oszczędzi smutku, przy patrzeniu w lustro. Musimy być tylko cierpliwi i systematyczni, reszta przyjdzie sama.

2 odpowiedzi na “Trądzik różowaty – co warto wiedzieć?”

  1. Halinka pisze:

    Nie wciskajcie ludziom, że każda choroba ma albo może mieć też podłoże genetyczne. W zdecydowanej większości nie dziedziczymy bowiem żadnych chorób, ani genów, które mogą je wywołać. Uczymy się po prostu takich zachowań i stylu życia, które sprawiają, że chorujemy na to samo co nasi rodzice.

  2. de Brujne pisze:

    Należy unikać szybkich zmian temperatury od najmłodszych lat, a tymczasem u nas wciąż króluje klimatyzacja zimą, chodzenie bez czapki i przegrzewanie się latem, a potem wskakiwanie o zimnego morza bałtyckiego czy jeziora. I nikt nawet nie pomyśli, że dla naszego organizmu wcale nie jest to normalne. I nic dziwnego, ale lekarze i inne organizacje powinny o tym trąbić, żeby trądzik różowaty nie pojawiał się u co drugiego człowieka, tylko był rzadko spotykaną chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 4