Stulejka

Stulejka widoczna jest w przypadku wielu chłopców i mężczyzn, jest to nieprawidłowość żołędzi prącia obejmująca pierścień zewnętrzny. W większości przypadków jest to zwykle nieszkodliwa anomalia o przejściowym charakterze. Z reguły nie jest konieczna interwencja lekarska przy zwężeniu napletka, ale gdy występuje skomplikowana stulejka zabieg chirurgiczny może uratować prącie i uchronić go od martwicy tkanek.

Co to jest stulejka?

Zwężenie napletka jest stanem, w którym ruchomy napletek nie może zostać przesunięty w taki sposób, że żołądź jest odsłonięta.

Więcej o zabiegu leczenia stulejki http://zabiegstulejki.pl/

Jak wygląda stulejka?

Zwężenie napletka występuje w dwóch podstawowych postaciach: albo napletek nie może być ściągnięty w ogóle lub tylko częściowo nad żołędziom wtedy mówi się, że występuje stulejka częściowa. W obu przypadkach próba naciągnięcia napletka na żołądź jest zwykle związana z napięciem lub bólem. Należy dokonać rozróżnienia między zwężeniem napletka a często związanym naprzemiennym napletkiem (fizjologiczną stulejką), w którym w wyniku procesów rozwojowych wewnętrzna strona napletka przykleja się do żołędzi prącia.

Przyczyny stulejki

Stulejka może mieć wrodzone przyczyny, ale może również zostać nabyta – stulejka u dorosłych. Przez stan zapalny lub rozerwanie napletka mogą powstawać blizny. Diabetycy są szczególnie podatni na zwężenie napletka, a także niektóre choroby skóry mogą być za to odpowiedzialne. Jednak zbyt krótki napletek może również wynikać z przedwczesnego lub gwałtownego cofania napletka u niemowląt lub małych dzieci.

Inne przyczyny stulejki

 • Niewłaściwa higiena
 • Silne cofanie napletka z żołędzi prącia. Może to prowadzić do mikroukładów przy otworze napinającym i bliznowaceniu szczególnie, gdy diagnozowana jest stulejka u dorosłych.
 • Zapalenie żołędzi prącia i napletka.
 • Marskość żołędzi i napletka  lub liszaj twardzinowy i zanikowy – stan skóry atakujący męskie narządy płciowe. Białawy pierścień z zagęszczoną tkanką tworzy się w pobliżu końcówki napinania zapobiegając retrakcji.
 • Powtarzające cewnikowanie.
 • Utrata elastyczności skóry i rzadkie wzwody u starszych mężczyzn.
 • Nieleczeni chorzy na cukrzycę, co prowadzi do resztkowej glukozy w moczu, wywołując infekcję napletka prowadzącą do stulejki.

Typowe objawy

Napletek żołędzi może zostać cofnięty z bólem lub w ogóle nie dawać możliwości jego ściągnięcia. Ostre zapalenie występuje często, gdy penis jest sztywny, dochodzi do nieprzyjemnego bólu napięciowego. Smegma jest w coraz większym stopniu tworzona, ponieważ żołądź jest trudna do oczyszczenia. Pojawiają się także zaburzenia oddawania moczu.

Komplikacje

Nieleczone zwężenie napletka może prowadzić do różnych powikłań w dalszym przebiegu. Jeśli nie ma leczenia pomimo wyraźnej stulejki, może to prowadzić do przewlekłego zapalenia żołędzi i napletka. To z kolei zwiększa ryzyko rozwoju raka prącia. Jeśli wąski napletek powoduje problemy z oddawaniem moczu, może powodować infekcje dróg moczowych. W najgorszym przypadku stulejka sprzyja ostrej retencji moczu, w której dotknięci chorobą chłopcy i mężczyźni nie mogą już spontanicznie opróżniać pęcherza.

Innym możliwym powikłaniem zwężenia napletka jest farafimoza. Ta sekwencyjna choroba występuje, gdy nie można odepchnąć napletka, co wpływa na krążenie krwi w penisie. W najgorszym przypadku może to prowadzić do martwicy tkanek w żołędzi prącia. Jeśli wcześnie wykryta zostanie stulejka, leczenie jest zwykle wolne od ryzyka. Problemy mogą wystąpić, jeśli dziecko jest uczulone na maść kortyzonową, która jest zalecana do napinania napletka. Jeśli napletek zostanie zbyt szybko rozciągnięty, istnieje również ryzyko, że skóra się rozerwie.

Jak można zdiagnozować stulejkę?

Fizyczne badanie penisa i napletka powinno wystarczyć do zdiagnozowania napiętego napletka. Czasami brak zwijania może wynikać z krótkiego wędzidełka prącia (elastycznej wstęgi tkanki, która jest połączona z napletkiem i pomaga jej skurczyć się nad żołędziami). Lekarze mogą się zastanawiać, czy penis doznał urazów lub infekcji w przeszłości lub czy napięty napletek wpłynął na aktywność seksualną.

Inne testy mogą być sugerowane w określonych warunkach. Przykładami są: badanie moczu i ogólne badanie krwi w celu wykluczenia infekcji i przetestowania obecności glukozy (cukru). Można również pobrać wymaz z obszaru napletka w celu sprawdzenia kultury bakteryjnej.

Stulejka leczenie chirurgiczne

Jeżeli podczas diagnozowania stulejki lekarz stwierdził, że wymagany będzie zabieg chirurgiczny w postaci poszerzenia ujścia napletka lub w ostrych stanach obrzezanie, pacjent musi wykonać zalecone badania.

Dwa tygodnie przez zabiegiem chirurgicznym należy wykonać badanie krwi

 • Antygen HBS (HBsAg)
 • MorfologiaCzas protrombinowy (PT)
 • Czas kaolinowo-kefalinowy (ATPP)
 • Alat

Ponadto pacjent musi mieć wyleczony stan zapalny pod napletkiem. Zwężenie napletka zwykle zanika w wyniku naturalnych procesów rozciągania: cierpi 20% siedmiolatków z naprężeniem napletka, tak samo u 18-latków jest to nieco poniżej 2%. W wyniku zwężenia napletka mogą pojawić się znaczące objawy psychologiczne, związane z podrażnieniem lękowym u chorego chłopca, ale większość z nich można łatwo poradzić dzięki delikatnemu prowadzeniu informacji ze świata. W przypadkach, gdy wymagane jest medyczne leczenie napletka, normalizacja stosunku wielkości żołędzi do rozciągliwości otwarcia napletka jest najważniejsza.

Metody chirurgiczne leczenia stulejki

Często jednak zabieg operacyjny jest niezbędny do wyeliminowania problemów związanych z zwężeniem napletka podczas oddawania moczu lub wzwodu. Istnieje kilka wariantów w ciągu zaledwie kilku minut, zwykle wykonywanych w warunkach ambulatoryjnych, zwanych operacjami „obrzezanie„. Zwykle usuwane są tylko przednie części napletka. Mniejsza jest konieczność usunięcia całego napletka.

Zabieg poszerzenia ujścia napletka polega na wykonaniu niewielkich nacięć wzdłuż osi prącia i ponownym ich zszyciu (poprzecznie). Po operacji napletek w całości przykrywa żołądź. Nie można zapobiec wrodzonemu zwężeniu napletka. Aby nie dopuścić do ucisku napletka, należy w każdym razie unikać stosowania błędnych tradycji medycznych i napinać napletek małych dzieci, pociągając go siłą. Konieczne jest również wcześniejsze pójście do lekarza w przypadku częstych stanów zapalnych żołędzi, napletka lub dróg moczowych w celu uniknięcia bliznowacenia, które może prowadzić do zwężenia napletka (stulejki).

Więcej na portalu o stulejce: http://stulejka.edu.pl/stulejka/leczenie-stulejki/

One reply

 1. Ula Urszula pisze:

  Mój syn miał stulejkę, ale nie wiedziałam o tym, bo jako samotna matka po prostu nie miałam pojęcia, że takie schorzenie może występować. Dowiedzieliśmy się przypadkowo u lekarza i to dość późno, więc wszystkim polecam do pokazania siusiaka lekarzowi przy obojętnie jakiej wizycie to unikniecie stresu jaki towarzyszył mi, jak się dowiedziałam, że jedyna szansa na leczenie stulejki to operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

40 + = 50