Proteza na implantach – wskazania, przeciwwskazania, korzyści.

Proteza na implantach zakładana jest w celu uzupełnienia całkowitych braków w uzębieniu. Protezy na implantach mogą być montowane na stałe lub z możliwością wyjmowania protezy. O tym, dlaczego warto założyć protezy na implantach oraz jak wygląda zabieg dowiedzą się państwo z poniższego artykułu.

Proteza na implantach – ogólna charakterystyka.Proteza

Proteza na implantach to proteza, którą osadza się na zamontowanych wcześniej w szczęce na stałe implantach. Wszczepienie implantów w szczękę i żuchwę gwarantuje nieprzemieszczanie się protezy oraz jej stabilność. Proteza na implantach najczęściej umieszczana jest na czterech implantach w szczęce oraz dwóch w żuchwie. Proteza łączona jest dodatkowo z implantami za pomocą zatrzasków, stabilizujących utrzymanie kości wokół implantów.

Protezy na implantach a protezy ruchome.

Protezy na implantach są stabilne oraz wytrzymałe. Dzięki implantom wkręconym w szczękę noszenie protezy jest w największym stopniu zbliżone do uczucia posiadania własnych zębów. Noszenie protez na implantach nie wiąże się z dyskomfortem, problemami z żuciem czy gryzieniem pokarmów, które często są obecne, jeśli chodzi o protezy ruchome. Protezy ruchome są słabo umocowane w jamie ustnej, dlatego każda obróbka jedzenia wiąże się z osłabianiem stabilności protezy.

Proteza na implantach – przebieg zabiegu, korzyści, wskazania, przeciwwskazania.

Proteza na implantach zakłada się w ciągu kilku etapów. Na pierwszej wizycie w gabinecie, stomatolog wywierca w wyrostku zębodołowym dziurę, w którą następnie wkłada się implant. Zabieg trwa od ok. 30 minut do ok. 2 godzin i wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym bądź pod narkozą, dlatego też pacjent nie odczuwa bólu. Wkręcone implanty muszą zrosnąć się z kością, co trwa ok. 2-3 miesięcy.

Po tym okresie na kolejnej wizycie ponownie nacina się błonę śluzową nad miejscem wszczepienia implantu, w celu zamontowania śrub przyśpieszających proces gojenia. Podczas kolejnej wizyty stomatolog wykonuje wyciski, aby ustalić kształt przyszłej protezy. Z pacjentem ustalany jest również kolor protezy, po czym w laboratorium następuje wykonanie protezy na bazie wycisku. Na ostatniej po założeniu łączników do implantów, stomatolog mocuje protezę.

Korzyści z założenia protezy na implantach, to między innymi wygoda użytkowania, trwałość protezy, łatwość w utrzymaniu czystości protezy, estetyczny wygląd protezy, brak dyskomfortu podczas jedzenia. Dodatkowo implanty pomagają zachować zdrowy stan kości oraz owal twarzy. Plusem jest też fakt, że założenie tego rodzaju protezy, jakim jest proteza na implantach, w jeden dzień nie stanowi żadnego problemu. W takiej sytuacji na początku zakłada się protezę tymczasową, a dopiero później docelową.

Dentysta

Wskazaniami do zabiegu są:

 • Utrata wszystkich lub części zębów,
 • Niechęć do noszenia niestabilnych protez ruchomych,
 • Chęć założenia trwałej protezy, nawet na kilkadziesiąt lat.

Wśród przeciwwskazań do zabiegu wyróżnia się:

 • Niewyleczone zęby,
 • Choroby błony śluzowej,
 • Nowotwory,
 • AIDS,
 • Cukrzyca,
 • Zły stan psychiczny lub fizyczny pacjenta.

Proteza na implantach – cena zabiegu

Cena protezy na implantach wynosi od ok. 2500 tysiąca do nawet 6000 tysięcy. Zależy to między innymi od miasta, w którym zdecydujemy się na założenie protezy czy rodzaju znieczulenia. Proteza na implantach posiada dużo korzyści i jest to jednorazowy wydatek na całe życie.

Trwałość protezy pozwoli nam na brak problemów w tym zakresie przez długie lata, dlatego jest to pozycja warta polecenia. Należy pamiętać, że o tym czy powinniśmy założyć ten rodzaj protezy najlepiej zdecyduje lekarz. Dlatego warto udać się do niego na konsultację przed podjęciem ostatecznej decyzji o zabiegu.

2 replies on “Proteza na implantach – wskazania, przeciwwskazania, korzyści.”

 1. Anka1 pisze:

  Naprawdę bardzo fajny artykuł na temat protez na implantach. Na szczęście się nad taką nie zastanawiam, ale zawsze fajnie jest poszerzyć swoją wiedzę na jakiś temat:)

 2. tuptuś09 pisze:

  No ja współczuje jak ktoś musi podjąć decyzję o założeniu takiej protezy na implantach, ale dobrze, że wynaleziono takie rozwiązanie dla osób, które tego potrzebują :d

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 87 = 90