Mówi się, że zdrowie jest najważniejsze. Często jednak bywa tak, że je zaniedbujemy. Szybkie tempo życia, nieregularne posiłki, jedzenie złej jakości – to wszystko nam nie służy. Niestety część osób ignoruje niepokojące sygnały licząc na to, że same ustąpią. Tymczasem nie powinno się tak robić.
Jednym z częstych objawów chorobowych jest ból brzucha. Jeśli zdarza się on rzadko, jest wywołany np. zjedzeniem nieświeżego pokarmu i szybko ustępuje, nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Jednak częste, nawracające, silne bóle w górnej części brzucha, promieniujące w stronę pleców i połączone z innymi dolegliwościami, takimi jak biegunki, albo zaparcia, wymioty, spadek masy ciała, gorączka, żółtaczka – powinny dać nam do myślenia.
Z takimi symptomami trzeba jak najprędzej udać się do lekarza, gdyż ich przyczyną może być rak trzustki. Właściwa diagnostyka i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia jest tutaj koniecznością. W innym wypadku nowotwór może rozwijać się bardzo szybko, tworzyć przerzuty i doprowadzić do śmierci.
Jak działa trzustka
Trzustka jest organem w układzie pokarmowym, biorącym udział w trawieniu m.in. białek i tłuszczów. Wydziela do dwunastnicy odpowiednie enzymy, umożliwiające rozkład pokarmu. Ponadto pełni również drugą funkcję – jest gruczołem produkującym hormony, takie jak insulina i glukagon, które regulują ilość cukru we krwi. Jej niewłaściwe funkcjonowanie wpływa na cały organizm. Niestety, nie od razu jej dysfunkcja może się ujawnić. Przykładowo, nowotwór trzustki w początkowym stadium może przebiegać bezobjawowo, a wymienione powyżej dolegliwości pojawiają się w późniejszym etapie.
Rak trzustki
Niestety, wtedy zmiany mogą dotyczyć już nie tylko trzustki, ale i narządów położonych obok. Guz może być wyczuwalny przez skórę. Rozpoznanie obejmuje badania za pomocą tomografu komputerowego, USG oraz badanie tkanki pobranej z guza. W przypadku rozpoznania w zaawansowanym stadium, rokowania nie są najlepsze. Leczenie polega głównie na minimalizowaniu uciążliwych objawów, przede wszystkim dolegliwości bólowych. Dodatkowo konieczne może być podawanie choremu enzymów. Posiłki powinny być małe, ale częste.
Zapobieganie nowotworom trzustki
Jak się uchronić przed rakiem trzustki? Tak, jak w przypadku innych nowotworów, nie można całkowicie wyeliminować możliwości zachorowania. Jednak odpowiednia dieta – unikanie sporej ilości tłustych potraw czy cukru, a także alkoholu – może zmniejszyć ryzyko zachorowania. Produkty, jakie mogą pomóc w ochronie przed nowotworem, to oleje roślinne, ryby czy potrawy, bogate w witaminę C. Ponadto w przypadku palaczy, rzucenie palenia również pomoże uchronić trzustkę. Dodatkowo warto raz na jakiś czas (najlepiej raz do roku) wykonać profilaktycznie USG jamy brzusznej.
Nie należy bagatelizować dolegliwości i objawów. Nie muszą być to symptomy nowotworu, mogą one również wskazywać na zapalenie trzustki. Ważne, aby skonsultować się wówczas ze specjalistą, który po wykonaniu odpowiednich badań będzie mógł postawić diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie. Zdrowie to skarb, o który musimy zadbać, zanim może być za późno.