Miażdżyca to schorzenie, które może mieć wpływ na funkcjonowanie kończyn dolnych. Jej wystąpienie u osób aktywnych zawodowo i fizycznie może być prawdziwym ciosem. Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak miażdżyca objawy dotyczące kończyn dolnych mogą być wielorakie.
Pierwsze objawy miażdżycy obejmujące kończyny dolne
Najczęściej występującym objawem miażdżycy, obejmującym kończyny dolne, jest ból łydki, który nasila się przy dłuższym spacerze. Oprócz łydki ból może pojawiać się jednak także w stopie, w udzie lub w pośladku. Charakterystyczne dla takiego bólu jest to, że ustępuje on po krótkim odpoczynku i pojawia się po kolejnym spacerze na określoną odległość. Innym objawem miażdżycy jest zimno odczuwane w palcach lub w całych stopach. Oprócz tego może pojawiać się również spoczynkowy ból stopy, który utrudnia sen. Zanim pojawi się ból dochodzi do drętwienia palców. Taki ból obejmuje w pierwszej kolejności palce, a następnie całą stopę, ale może także pojawić się w kolejnej fazie także w łydkach. Wszystko uzależnione jest od stadium rozwoju miażdżycy u konkretnej osoby.
Dolegliwości bólowe to nie jedyne objawy miażdżycy obejmujące kończyny dolne. Oprócz bólu może bowiem także dojść do oziębienia i bladości skóry kończyn dolnych w związku z jej nieodpowiednim ukrwieniem.
Zaawansowane objawy miażdżycy atakującej kończyny dolne
W zaawansowanych stadiach miażdżycy na kończynach dolnych może dojść do zaniku owłosienia, a także do zaniku mięśni podudzia. Oprócz tego stosunkowo często dochodzi także do rogowacenia naskórka i zmian w wyglądzie paznokci. Gdy pomimo tych objawów miażdżycy nie zostanie odpowiednio szybko podjęte leczenie, pojawiają się dodatkowe dolegliwości obejmujące kończyny dolne. Wśród nich znajdują się przede wszystkim owrzodzenia, zgorzele, a nawet ogniska martwicy na nogach. Niedokrwienie nóg jest bardzo niebezpieczne i wymaga leczenia operacyjnego. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić nawet do amputacji.
Zobacz też: http://zioloczystek.pl/miazdzyca-jak-jej-uniknac/
Leczenie miażdżycy i jego skuteczność
W przypadku takiego schorzenia, jak miażdżyca leczenie powinno być podjęte jak najszybciej, nie tylko ze względu na to, że miażdżyca aorty może być bezpośrednią przyczyną zawału serca, stanowiącego zagrożenie życia, ale także ze względu na zagrożenie funkcjonowania kończyn dolnych, których zdrowie jest niezwykle ważne w codziennym życiu.
Leczenie miażdżycy może być skuteczne, jeśli w odpowiednim czasie odwiedzi się lekarza i kolejne wizyty kontrolne będą regularne. W leczeniu miażdżycy stosowane są środki farmakologiczne, usprawniające krążenie oraz rozszerzające naczynia krwionośne, a w bardziej zaawansowanych przypadkach także leczenie chirurgiczne polegające na zastosowaniu specjalnego balonika rozszerzającego naczynia krwionośne lub by-passów czyli naczyń krwionośnych wszczepianych z innego miejsca ciała do tętnicy tak, by można było ominąć miejsca zablokowane przez zalegające w nich płytki miażdżycowe. Są to jednak rozwiązania stosowane w ostateczności, gdy nie pomagają standardowe środki leczenia farmakologicznego.
Moja koleżanka miała miażdżycę i nogi zaczęły jej puchnąć. i to strasznie, były jak dwa balony, że naprawdę można było się przerazić, więc od razu pojechała na pogotowie i tam dowiedziała się, że są to objawy miażdżycy. Przy tym nie było jednak żadnego bólu, więc do końca nie było wiadomo dlaczego tak się dzieje.
Spuchnięte nogi to już praktycznie krańcowy objaw miażdżycy. W takich przypadkach to wręcz na sygnale można do szpitala jechać. A co ona wcześniej, nie widziała, że dzieje się coś niepokojącego? W śpiączce była, że nie widziała co dzieje się z jej ciałem?