Licówki porcelanowe na idealny uśmiech

Licówki porcelanowe to przyszłość dla naszego pięknego i nieskazitelnego uśmiechu. Co warto o nich wiedzieć i jak przygotować się do zabiegu? Poniżej wszystkie niezbędne informacje, które trzeba znać.

Licówki porcelanowe – czym są i dla kogo?

Licówki - zębyLicówki porcelanowe na zęby to porcelanowe płatki, które przykleja się do naturalnego zęba w miejscach, które wymagają korekty.

Najczęściej wybierane są przez osoby, które nie są w pełni zadowolone z wyglądu swoich naturalnych zębów, mają przebarwienia, pęknięcia lub częściowo ukruszony ząb. Ze względu na możliwość zmiany długości oraz szerokości zęba, licówki polecane są osobom, dla których diastema (znaczna przerwa między zębami) jest problemem.

Licówki porcelanowe a licówki kompozytowe – różnice

Licówki porcelanowe Licówki kompozytowe
Materiał Płatki porcelany Kilka komponentów o różnych właściwościach
Plastyczność Bez możliwości dokonywania poprawek (tworzone na podstawie wycisku) Plastyczne – możliwość korekty kształtu oraz koloru
Trwałość Wysoka – nawet do 8 lat Dość wysoka przy odpowiedniej pielęgnacji
Koszt Wysoki Niewielki

Licówek porcelanowych z pewnością nie założymy z marszu i choć przygotowanie do zabiegu założenia licówek nie wymaga od nas żadnych większych nakładów pracy, to jednak musimy pamiętać o kilku ważnych krokach przed zdecydowaniem się na licówki na zęby. Po pierwsze pozbywamy się wszelkich ubytków próchniczych oraz usuwamy kamień nazębny. Bez tego żaden specjalista nie będzie mógł przystąpić do pracy. Warto zadbać również o wcześniejsze usunięcie osadu z zębów. Przed pierwszą wizytą można też pomyśleć o lekkim ich wybieleniu, aby usprawnić późniejszy wybór licówki porcelanowej.

Licówki porcelanowe – przeciwwskazania

Licówki porcelanowe to nie tylko piękny uśmiech. Warto zdawać sobie sprawę, że istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu i licówek nie zakłada się w kilku poniższych przypadkach:

  • u osób z wadą zgryzu
  • u osób borykających się z chorobami dziąseł
  • na zęby, które wcześniej były leczone kanałowo
  • u osób, które zgrzytają zębami (warto zbadać to u specjalisty, gdyż często są to nawyki, z których niekoniecznie musimy zdawać sobie sprawę)
  • u osób ze szczękościskiem

Licówki - zdjęcie

Licówki porcelanowe – zakładanie licówek

Zakładanie licówek porcelanowych obejmuje zazwyczaj 2-3 wizyty u specjalisty, z czego warto sobie zdawać sprawę zanim zdecydujemy się na ten zabieg. Pierwsza faza całego projektu to wizualizacja naszego ‘nowego’ uśmiechu. Pacjent musi zatwierdzić nie tylko kształt, ale również kolor nowego uzębienia. W przypadku tego drugiego punktu, niekiedy bywa konieczne lekkie wybielenie zębów przed założeniem licówek. Po zakończeniu tego etapu, lekarz delikatnie oszlifowuje zęby i pobiera wycisk naszego uzębienia. Jest to niezbędne, by móc później zlecić wykonanie odpowiednich licówek na zęby. Na ten czas pacjent otrzymuje licówki tymczasowe, które nosi do ostatecznej wizyty, podczas której przygotowane przez technika licówki właściwe są na stałe przyklejane do zębów naturalnych. Od tej pory możemy się cieszyć pięknym uśmiechem przez wiele kolejnych lat.

Licówki porcelanowe – koszt

Licówki porcelanowe czy to w wersji tańszej czy droższej to z pewnością dość znaczny wydatek. Koszt licówek zależy oczywiście od materiału z jakiego je wykonujemy oraz ilości wizyt koniecznych do przeprowadzenia zabiegu, które również są płatne. Sprawdźmy więc ile kosztują licówki.

Obecnie na rynku stomatologicznym cena licówek porcelanowych to kwota od 1000zł wzwyż, natomiast za licówki kompozytowe zapłacimy kilkaset złotych. Zanim jednak dokonamy wyboru któregoś z tych wariantów, warto poznać opinię choć jednego specjalisty:

mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & DentalChoć licówki kompozytowe mogą wydać się atrakcyjną propozycją, szczególnie pod względem kosztów, jednak bez dwóch zdań najbardziej trwały, naturalny i elegancki efekt uzyskamy dzięki licówce porcelanowej. Dzięki niej mamy gwarancję, że kolor zębów nie ulegnie odbarwieniu i będą pięknie lśniły bez obawy nawet o kamień nazębny” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental


Bibliografia

1. Kern M.: Technologia CAD/CAM poszerza zakres zastosowań stomatologii odtwórczej. Cosmetic Dentistry. 2010
2. Powers J., Sakaguchi R., Craig R.: Materiały sto-matologiczne, Zjawiska powierzchniowe. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2008
3. Piankowski Z., Mouterthies K.: Licówki porcelano-we – idealna estetyka. Cosmetic Dentistry, 2008

3 odpowiedzi na “Licówki porcelanowe na idealny uśmiech”

  1. materka pisze:

    Te licówki porcelanowe to dobra sprawa w sumie jak ktos ma problem z zębami (ubytki). Jaka jest ich cena w ogóle?

  2. materka pisze:

    Nie napisalam skad jestem a zapytałam o cenę 😀 – jestem z Gdynii.

  3. Joanna GD pisze:

    Ja płaciłam około 1400 zł za licówkę 2 k2ndetal – tam dopiero czułam, że jestem pod dobrą opieką profesjonalistów bo naprawdę ale zawiodłam się na kilku stomatologach z Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 15 = 24