Czy kurzajki to również Twój problem?

Kurzajki są to zmiany skórne, nazywane również często brodawkami wirusowymi, ponieważ wywoływane są właśnie przez wirusa, a konkretniej – brodawczaka ludzkiego. Mogą one występować praktycznie na całym ciele, najczęściej jednak spotyka się kurzajki na dłoniach oraz kurzajki na stopach.


Dlaczego pojawiają się kurzajki?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, brodawki wywołane wirusem to właśnie kurzajki. Przyczyny ich powstawania są więc oczywiste – najczęściej dochodzi do utworzenia się kurzajek na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą już wcześniej zarażoną wirusem brodawczaka ludzkiego. Choroba przenosi się bardzo łatwo, wystarczy kontakt tylko ze skórą, na przykład podczas uściśnięcia komuś dłoni.

Czy to na pewno kurzajka?

Skąd mamy wiedzieć, czy pojawiające się na ciele zmiany skórne to właśnie kurzajki? Jak wyglądają te brodawki? Są to małe, twarde i zgrubiałe grudki o większej lub mniejszej średnicy. Kurzajki na stopie łatwo jest pomylić z odciskami, na innych częściach ciała łatwo już zdiagnozować kurzajki. Brodawki te mogą być bardzo dokuczliwe, kiedy pojawiają się w miejscach, które ciężko zakryć pod ubraniem, tak jak na przykład kurzajki na twarzy.

Co na kurzajki?

Jeśli podejrzewamy u siebie wystąpienie kurzajek, warto wybrać się do lekarza, który po dokładnej diagnozie może przepisać nam coś na kurzajki. Diagnoza zazwyczaj opiera się na obserwacji zmian, można również wykonać badanie histologiczne potwierdzające, że to kurzajki. Chirurgiczne usuwanie skutków HPV to tylko jedna z opcji, można też skorzystać z tak zwanej krioterapii, czyli wymrażania. Lepiej jednak na własną rękę nie usuwać kurzajki. Leczenie najlepiej przeprowadzić u dermatologa, który oceni, który sposób na kurzajki będzie w naszym przypadku najlepszy. Bardzo ważne jest to, żeby po usunięciu nie pozostał na skórze korzeń kurzajki.

Istnieją jednak również domowe sposoby na kurzajki, które są bardzo często stosowane na kurzajki na palcach. Należy tutaj na przykład ścieranie kurzajki pumeksem bądź też odcięcie dostępu tlenu poprzez smarowanie brodawki lakierem do paznokci. Dużo pomysłów na temat tego, jak się pozbyć kurzajki, można znaleźć na różnych forach internetowych dotyczących zdrowia, urody oraz medycyny. Należy jednak realnie ocenić przedstawione tam pomysły.

Należy pamiętać jednak, że kiedy pojawiają nam się kurzajki w ciąży, lub zauważamy kurzajki u dzieci, to zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie jednak wizyta u dermatologa, bez względu na to, czy są to kurzajki na rękach czy na innych częściach ciała.

3 odpowiedzi na “Czy kurzajki to również Twój problem?”

  1. Krystian pisze:

    Polecam wam od razu udać się po jakiś preparat, bo kurzajki tak łatwo nie znikają;)

  2. qwerty pisze:

    Mój dermatolog mi je wymrażał i już nie miałam nawrotu

  3. ulka pisze:

    No niestety kurzajki bardzo łatwo przekazać, moja córka na basenie ciągle je łapie…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

78 − 72 =