Kamica nerkowa – objawy, przyczyny, metody leczenia

Kamica nerkowa najczęściej pojawia się między po 30 roku życia, jej przyczyną jest wytrącanie się z moczu składników mineralnych, które formują się w bolesne i niebezpieczne kamienie, zwane też złogami. Objawem kamicy jest silny ból w okolicy krzyżowej, na który nie pomagają leki rozkurczowe i przeciwbólowe dostępne bez recepty, a także nudności oraz wzdęcie. Lekarz utwierdzi się w przekonaniu, że to atak kamicy nerkowej, uderzając otwartą dłonią w okolicę lędźwiową.

Przyczyny kamicy nerkowej

Kamica nerkowa może pojawić się na skutek dziedzicznej nieprawidłowej budowy nerki, a wtedy konieczny będzie zabieg operacyjny, który umożliwi prawidłowe odpływanie moczu. Inną przyczyną złogów w nerkach jest przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, co prowadzi do zagęszczenia moczu, stanów bakteryjnych, nerki nie filtrują. Im częściej pozwalasz nerce pracować, w tym lepszym jest ona stanie, dlatego profilaktycznie po przebudzeniu wypij szklankę wody.

Przyczyną kamicy może być nieodpowiednia dieta, w zależności od diagnozy, lekarz może ci zalecić ograniczenie niektórych produktów w diecie, np. roślin strączkowych, kakao, czekolady, szczawiu, rabarbaru, mięs, ryb konserwowych. Nie wprowadzaj diety eliminacyjnej na własną rękę, ale zawsze po konsultacji z lekarzem.

Metody leczenia kamicy nerkowej

Gdy zdiagnozujesz nieduże kamienie nerkowe, lekarz może zalecić ci picie wód mineralizowanych, które mają właściwości moczopędne i rozpuszczają małe kamienie. Proces wydalania małego kamienia przez drogi moczowe, nazywany jest potocznie „rodzeniem”, ale ból towarzyszący pozbywaniu się małego tworu, często przewyższa wielokrotnie bóle porodowe.

Duże kamienie usuwane są poprzez rozkruszanie lub podczas zabiegu operacyjnego pod znieczuleniem ogólnym. Nieleczona kamica może trwale uszkodzić nerkę, doprowadzając do jej pęknięcia, co stanowi zagrożenie życia.

Kamicę nerkową można leczyć na dwa sposoby: zabiegowo oraz niezabiegowo – wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Do niezabiegowych metod leczenia kamicy nerkowej zalicza się kruszenie kamieni za pomocą fali uderzeniowej. Do zabiegowych metod leczenia należą: endoskopowe usunięcie złogu z nerki poprzez nakłucie, endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu przez cewkę moczową lub usunięcie złogu z pęcherza moczowego. – powiedział ekspert z Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą nerkową, specjalista urolog, dr n. med. Jerzy Michajłowski.

Profilaktyka kamicy nerkowej

Pamiętaj o dużej ilości płynów w diecie. Nie może to być jedynie kawa czy herbata, ale woda, świeżo wyiskane soki, czy kompot z żurawiny, która dodatkowo leczy i zapobiega infekcjom dróg moczowych. Wykonuj usg dróg moczowych, które może wykryć nieprawidłową budowę nerki, kwalifikującą ją do zabiegu operacyjnego lub zdiagnozować kamienie na wczesnym etapie – gdy nie dają jeszcze objawów i są łatwe do wyleczenia. Jeśli lekarz tak zaleci, unikaj niektórych produktów w diecie. Unikaj leków przeciw wrzodowych, których skutkiem ubocznym jest powstawanie kamieni nerkowych. Przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D 3 również może powodować powstawanie kamieni w nerkach, więc ostrożnie przyjmuj witaminy i suplementy.

Czytaj także: Co to jest kolka nerkowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

35 − 30 =