Reumatyzm to schorzenie, które dosięga najczęściej osoby po 50. roku życia, chociaż zdarza się również, że występuje ono u młodszych osób, które nie dbają w odpowiedni sposób o swój organizm. Niezależnie od tego, pierwsze objawy reumatyzmu powinny skłonić do jak najszybszego udania się do lekarza i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Farmakologiczne leczenie reumatyzmu
W leczeniu reumatyzmu stosuje się głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne, które hamują odczucie bólu stawów i zmniejszają intensywność procesów zapalnych. Równie często pacjentom podaje się glikokortykoserydy, będące środkami o działaniu przeciwzapalnym, jak i leki immunopresyjne, hamujące określone reakcje odpornościowe organizmu w celu zmniejszenia dolegliwości związanych z konkretnym przypadkiem reumatyzmu.
Czytaj więcej na portalu http://reumatyzm.net.pl
Zabiegi rehabilitacyjne przy reumatyzmie
W skutecznym leczeniu reumatyzmu bardzo pomagają różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne. Wśród nich warto jest wymienić przede wszystkim masaże. Mogą to być masaże klasyczne, ale również i masaże wodne. Równie pomocne są zabiegi balneoterapii, polegające na okładaniu ciała za pomocą torfu oraz zabiegi termoterapii (wykorzystujące do leczenia zimną i ciepło) i elektroterapii (wykorzystujące do leczenia prąd elektryczny)
Chirurgiczne leczenie reumatyzmu
Gdy zachowawcze leczenie reumatyzmu, z wykorzystaniem środków leczenia farmakologicznego i ćwiczeń rehabilitacyjnych nie pomagają, koniecznością staje się wykonanie zabiegu chirurgicznego, którzy przywróci odpowiednie funkcjonowanie stawów i sprawi, że zlikwidowany lub poważnie ograniczony zostanie ból stawów.
Istnieje kilka odmian zabiegów chirurgicznych, które mogą być wykorzystane w konkretnym przypadku. Pierwszym z nich jest punkcja stawu. Umożliwia ona usunięcie zgromadzonego w nich płynu i wprowadzenie leków niesteroidowych o działaniu przeciwzapalnym. Drugi z zabiegów polega na usunięciu ze stawu błony maziowej. Nazywany jest on potocznie „czyszczeniem stawu”. Oprócz tego, w nieco cięższych przypadkach stosuje się również wszczepienie endoprotezy, czyli sztucznego stawu i szereg innych zabiegów rekonstrukcyjnych, z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi chirurgicznych.
Dieta na reumatyzm
W przypadku wystąpienia reumatyzmu, bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która będzie z pewnością wspomagała różne formy leczenia reumatyzmu. Przede wszystkim powinna to być dieta bogata w ryby morskie, ze względu na fakt, iż znajdują się w nich kwasy tłuszczowe omega-3. Tego typu kwasy tłuszczowe wspomagają funkcjonowanie stawów oraz zawierają niezbędne składniki dla organizmu, jak: potas, wapń i białko. Takie składniki możemy znaleźć m.in. w makreli, łososiu, tuńczyku, ale również w sardynkach.
Więcej: http://reumatyzm.net.pl/reumatyzm/dieta-na-reumatyzm/
Wśród innych składników diety osoby cierpiącej na reumatyzm powinny znaleźć się ponadto czosnek oraz cebula, ze względu na fakt, iż ograniczają one stany zapalne (także w stawach), a także posiadające podobne działanie przyprawy, wśród których warto jest wymienić przede wszystkim kurkumę, imbir i anyż.