Infekcje dróg moczowych u dzieci

Zdrowie naszego dziecka to dla nas najważniejsza rzecz na świecie. Dbamy o nie jeszcze zanim maluch przyjdzie na świat, robiąc wszystko co w naszej mocy, by urodził się silny i zdrowy. Często jednak nie mamy wpływu na to, co może się przytrafić w przyszłości u naszego dziecka. Jedyne, co możemy robić, to uważnie obserwować każdą jego minę, każdy odgłos jaki wydaje i kontrolować stan zdrowia malucha oraz dokładać wszelkich starań, by dziecko cieszyło się jak najlepszym zdrowiem. W ten sposób, gdy tylko coś w zdrowiu dziecka zacznie nas niepokoić, będziemy mogli od razu zareagować.

Warto wiedzieć, że prawie w każdym mieście funkcjonuje poradnia urologiczna dla dzieci. Choć wydaje nam się, że naszemu dziecku pod tym względem nic nie dolega, to nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza będzie nam potrzebna. Infekcje dróg moczowych często zaczynają się niewinnie. Gdy maluch jest jeszcze niemowlakiem, będzie miał problem z zasygnalizowaniem bólu czy trudności z oddawaniem moczu – dlatego tak ważna jest obserwacja reakcji malucha w pierwszych miesiącach jego życia. Dziś na szczęście wiele chorób układu moczowego jest uleczalnych i to bezinwazyjnie.

Objawy niektórych chorób układu moczowego u dzieci są nieswoiste – ubytek masy ciała, gorączka. Dopiero analiza moczu może potwierdzić obecność bakterii w moczu, i na tej podstawie można stwierdzić infekcję u dziecka. Bardzo ważne jest, by jak najszybciej zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie. Infekcje bakteryjne układu moczowego lubią się rozprzestrzeniać na nerki, a stąd już krok do zapalenia nerek i innych groźnych powikłań.

W przypadku najmniejszych nawet wątpliwości co do stanu zdrowia swojego dziecka, rodzice powinni wykonywać podstawowe badania moczu, czy konsultować się z pediatrą. Często bardzo poważne schorzenia urologiczne są diagnozowane zbyt późno, bo nie dają charakterystycznych objawów, lub rodzice leczą dziecko na inną chorobę. Pamiętajmy, jak ważną rolę spełniają nerki u człowieka i dbajmy o nie u dziecka, które nie potrafi jeszcze o siebie zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 1