Gastropatią nazywane jest zwykle zapalenie żołądka, a dokładniej zapalanie błony śluzowej żołądka. To schorzenie może przebiegać w różnej formie, jednak jego główne objawy zazwyczaj dotyczą żołądka, dlatego łatwo jest je zlokalizować. Czym grozi lekceważenie początkowych objawów gastropatii?
Objawy gastropatii
Objawy gastropatii to zazwyczaj niestrawność, uczucie ciężkości w żołądku, uczucie przejedzenia oraz bóle. W przypadku powikłań oraz ostrej formy choroby, mogą występować również wymioty a także refluks. Wymioty mogą zawierać krew w przypadku, gdy powodem zapalenia żołądka jest zatrucie lub wtedy, gdy doszło do wystąpienia i pęknięcia wrzodu. Konieczne jest wtedy jak najszybsza pomoc lekarska i leczenie operacyjne.
Przyczyny gastropatii
Przyczyny gastropatii często są bardzo proste. To zwykle nieprawidłowa dieta, bogata w tłuste i smażone produkty oraz ostre przyprawy. Również nadużywanie mocnej kawy, herbaty i alkoholu może spowodować zapalenie błony śluzowej żołądka. Jako przyczynę choroby uznaje się również palenie papierosów, które wpływa na poziom wydzielanego soku żołądkowego. Działania mające na celu pozbycie się przykrych objawów można więc w tym przypadku uznać także za profilaktyczne – jeśli ktoś chce uniknąć gastropatii, powinien zadbać o swoją dietę. Istotne jest również to, by zmienić rozmiar posiłków, za to spożywać je częściej i nie przejadać się.
Gastropatia może być spowodowana zarówno nadmiarem wydzielania kwasu żołądkowego, jak i niedoborem tej substancji. Jeśli objawy są słabe i dopiero zaczęły występować, można złagodzić dolegliwości poprzez wypijanie małej ilości octu jabłkowego przed posiłkiem. W przypadku, gdy powodem zapalenia żołądka jest nadmiar kwasu żołądkowego, pomocne mogą okazać się środki zobojętniające. Jeśli jednak objawy, takie jak zgaga, nie ustąpią po kilku dniach (w przypadku środków zobojętniających kwas żołądkowy można je przyjmować maksymalnie dwa dni), konieczne jest zasięgnięcie porady specjalisty.
Leczenie gastropatii
Właściwe leczenie gasrtropatii polega początkowo na ustaleniu postępów choroby (o tym więcej na tej stronie – http://gastryczne.pl/gastropatia/). Gdy schorzenie dopiero zaczyna atakować, rzadko konieczne jest zastosowanie specjalistycznych środków. Najczęściej zalecana jest jedynie zmiana diety na bardziej zdrową i zaniechanie spożywania produktów drażniących żołądek. W przypadku jednak, gdy w błonie śluzowej ściany żołądka zaczęły już robić się nadżerki, konieczne jest zastosowanie także środków zmniejszających wydzielanie kwasu. Niemożliwe jest uzupełnienie braków w błonie śluzowej żołądka, dlatego tak istotne bywa przestrzeganie diety, by nie doszło do dalszych zmian.
W przypadku, gdy zmiany w błonie śluzowej żołądka są spowodowane przez bakterie, konieczna jest antybiotykoterapia. Najczęściej powodem wrzodów i zanikania błony śluzowej jest Helicobacter pylori. Stwierdzenie obecności tego drobnoustroju w organizmie w przypadku, gdy jednocześnie występują objawy gastropatii, to częste wskazanie do zastosowania środków farmaceutycznych. Obecne badania wskazują, że ta bakteria nie zawsze musi być powodem choroby, dlatego nie zawsze po wykryciu jej w organizmie konieczne jest przyjmowanie antybiotyku.