Trądzik to popularne określenie wągrów, zaskórników czy zwyczajnie zatkanych porów. Pojęcie trądziku znane jest chyba każdemu współczesnemu człowiekowi. Borykamy się z nim w okresie młodzieńczym, w chwilach słabości naszego organizmu, w stresie, w chorobie i przy hormonalnych zmianach.
Rodzaje trądziku
Trądzik pospolity (acne vulgaris) oznacza nadmierną stymulację androgenową, gdzie dochodzi do nadmiernego pobudzenia ich czynności. Jest to zjawisko naturalne, które występuje wtedy, gdy organizm dojrzewa, chociaż bywa, że zmiany utrzymują się znacznie dłużej. Sposoby na trądzik młodzieńczy to głównie maseczki domowej roboty, odpowiednia suplementacja, nawilżanie, kremowanie i pielęgnacja. Istnieją też tabletki na trądzik pospolity, ale one często pozostawiają po sobie przykry efekt w postaci nieefektywnego działania wątroby. Nie ma się co dziwić, skoro na ogół leczenie trądziku opiera się na terapiach sterydowych. Krosty pozostawiają po sobie blizny po trądziku. Nie wyglądają zbyt estetycznie, długo się goją i szpecą twarz. Często nawet profesjonalny makijaż nie jest w stanie ich pokryć. Standardowy krem na trądzik zawiera składniki, które wysuszają trądzik, a tym samym twarz. Problem co prawda znika, ale niebawem pojawia się znowu… Chodzi o to, że przesuszona skóra reaguje zwiększeniem wydzielania łoju, tym samym trądzik powraca i uderza ze zdwojoną siłą, a twarz niepotrzebnie marszczy się i sprawia wrażenie starszej i zmęczonej, a przecież nie o to chodzi…
Trądzik hormonalny nie jest prosty do wyleczenia, ale wiedzieć należy, że istnieją też inne przyczyny trądziku. Krosty mogą pojawiać się w różnych okolicach ciała. Trądzik na plecach, trądzik na policzkach, trądzik na czole, trądzik na brodzie i nosie… każda z tych okolic jest jednakowo wrażliwa na wystąpienie wykwitów. Okolica nie jest przypadkowa. Trądzik na plecach sugeruje złe odżywianie, trądzik na brodzie oznacza problemy z jajnikami u kobiet, na czole – zanieczyszczone jelita, natomiast trądzik na policzkach to nadmiar cukru. Trądzik w ciąży, również ma prawo bytu. Pojawia się tylko u ciężarnych, a po ciąży znika.
Jak pozbyć się trądziku?
Sposoby na trądzik są niezliczone. Najlepszym sposobem jest jednak, maść apteczna. Maść na trądzik, godna polecenia to „Sevolium„. Specyfik zawiera wyłącznie naturalne składniki, które nie uczulają, nie wywołują dodatkowych efektów, nie niszczą bariery ochronnej skóry. W znaczny sposób pomagają uporać się z problemem trądziku, a na dodatek odżywiają skórę, dostarczają jej blasku i witalności.
Ciekawym sposobem leczenia dermatologicznych wykwitów jest laser na trądzik. My jednak, odradzamy. Kuracja wbrew pozorom nie przynosi zamierzanych rezultatów adekwatnych do ceny, poza tym jest kosztowna.