Objawy chlamydii

W obecnych czasach ciężko jest znaleźć odpowiedniego partnera. Co prawda, istnieje wiele kanałów, dzięki którym możemy wyszukać swoją drugą połówkę, jednakże nie jest to wcale takie proste. Owszem, umówić się na randkę może jest i łatwo, ale spotkać kogoś, kogo możemy obdarzyć większym uczuciem staje się nie lada wyzwaniem. Oczywiście istnieją osoby, które nie poszukują partnera na stałe. Część społeczeństwa poszukuje osoby do towarzystwa, na jedno spotkanie a może nawet coś więcej – tu mamy na myśli zbliżenie cielesne. Dlaczego tak ważne jest to, z kim się spotykamy? No właśnie, nie każdy jest świadomy tego, z czym łączy się niezobowiązujący stosunek. I tu jest pies pogrzebany. Co roku diagnozuje się osoby zakażone chorobą weneryczną. To, że my jesteśmy zdrowi, nie świadczy i nie gwarantuje tego samego ze strony drugiego człowieka. Oczywiście, ludzie decydujący się na coś takiego, powinni liczyć się z możliwością zakażenia jednakże, często problem chorób wenerycznych jest po prostu lekceważony.

Istotną grupę zakażeń, bo aż 35-75% wywołuje bakteria chlamydia i prowadzi do rozwoju nierzeżączkowego zakażenia układu moczowo – płciowego.  Chlamydie to bakterie wewnątrzkomórkowe, które jak sama nazwa wskazuje przenikają do wnętrza komórek organizmu aby tam się rozmnażać a dalej rozprzestrzeniać się wraz z krwią. Najbardziej powszechną bakterią jest chlamydia trachomatis. Wiąże się ona z chorobami dróg płciowych, za równo u kobiet jak i u mężczyzn. Najbardziej narażone są osoby często zmieniające parterów seksualnych oraz te, niestosujące antykoncepcji mechanicznej. Innym sposobem zakażenia chorobą może być moment porodu zwłaszcza podczas porodu siłami natury. W jego trakcie chlamydia z matki przenosi się na nowonarodzone dziecko a ryzyko zakażenia w ten sposób sięga 80% przypadków. Kiedy dojdzie do zakażenia dziecka, chlamydia objawić się może zapaleniem gałki ocznej lub spojówek a nawet zapaleniem płuc. Często zakażenie przebiega bezobjawowo więc duża część zakażonych osób jest nieświadoma choroby do czasu wystąpienia powikłań takich jak zapalenie jajników u kobiet lub zapalenie nadjądrza w przypadku mężczyzn.

Pierwsze objawy chlamydia ukazuje w ciągu 7-21 dni od zakażenia i są to najczęściej śluzowy, mlecznobiały wyciek z cewki moczowej, gorączka lub ból okolic intymnych.

Objawy chlamydii u kobiet

 Objawy chlamydii u kobiet mogą pojawić się w postaci krwawienia podczas stosunku lub między miesiączką oraz nawracających infekcji pochwy. Oprócz wymienionych wystąpić mogą upławy a także ból w trakcie oddawania moczu, bolesne stosunki, bóle podbrzusza a nawet krew w moczu. Zakażenie chlamydią u kobiet obejmuje śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy, zapalenie cewki moczowej a także zapalenie odbytu. Istotne jest to, że zakażenie bakterią chlamydii może być niebezpieczne w przypadku ewentualnej ciąży powodując wystąpienie ciąży ektopowej , przedwczesnych porodów lub samoistnych poronień.

Objawy chlamydii u mężczyzn

Objawy chlamydii u mężczyzn to wyciek z cewki moczowej, pieczenie w cewce moczowej lub uczucie pieczenia i swędzenia podczas oddawania moczu. Niekiedy też możemy spotkać się z bólem jąder, obrzękiem jąder, swędzeniem odbytu lub bólem stawów. W przypadku mężczyzn homoseksualnych częstym objawem chlamydii jest zapalenie odbytu oraz zapalenie gardła jeżeli mamy do czynienia z kontaktami urogenitalnymi.

Innym rodzajem chlamydii jest chlamydia pneumoniae przenoszona drogą kropelkową. Związana jest ona głównie z układem oddechowym. Objawami chlamydii płucnej może być zapalenie krtani, oskrzeli, zatok przynosowych lub zapalenie płuc. Zakażenie bakterią może doprowadzić do uszkodzenia nabłonka rzęskowego w oskrzelach, przewlekłych katarów i zapaleniom gardła lub zatok. Niestety w przypadku tego typu bakterii diagnozowanie jak i leczenie nie jest łatwe a zakażeniu ulec mogą za równo osoby młode jak i stare, dla których bakteria może być przyczyną śmierci. Więcej objawów chlamydii znajdziesz tu http://dobrywenerolog.pl/chlamydioza/objawy-chlamydiozy/.

W przypadku, gdy jesteśmy w grupie narażonej na zakażenie jakąkolwiek chorobą weneryczną istotną kwestią są regularne badania. Kiedy zauważymy, któryś z wymienionych objawów warto jest zrobić podstawowe badanie moczu a w przypadku kobiet badanie wymazu z pochwy. Przeprowadzone badanie moczu jest w stanie rozpoznać czy doszło do zakażenia organizmu bakterią chlamydii. Pomimo niskiej świadomości społeczeństwa na temat chorób wenerycznych, osoby prowadzące styl życia bardziej narażony na zakażenia powinny na własną rękę dokształcić się, aby móc zapobiegać potencjalnym chorobom. Warto więc zadbać o zdrowie własne oraz ewentualnych partnerów

5 replies on “Objawy chlamydii”

 1. Jula pisze:

  Teraz jak już są testy to ludzie powinni wiedzieć, czy są zdrowi czy nie. Chyba że kogoś nie stać ale to zawsze można iść do lekarza 1 kontaktu i się skonsultować. Lekarz jest profesjonalistą więc nie ma się czego bać a po co się denerwować.

 2. Ewe pisze:

  Test z drwenerolog to mi nerwy uratował bo już się spodziewałam najgorszego a okazało się ze to po prostu najgorsza infekcja z możliwych. nie ma na co czekać – szybko i bezpiecznie i dyskretnie co jest najważniejsze!!

 3. Pablo pisze:

  😮 nie miałem pojęcia że można się drogą kropelkowa tym też zarazić MASAKRA

 4. ella pisze:

  Raz byłam na randce przez internet i to był pierwszy i ostatni mój przyadek. Straszne. Można naprawdę się przejechać…………………. Szczególnie że zdarzają sie psychole co oszukują ..

 5. Chris pisze:

  Nie ma co panikować, takie przypadki jakiejś tam płucnej chlamydii są bardzo rzadkie.
  Ale jak ktoś podejrzewa to po co się denerwować, można zrobić teścik i w parę dni mieć pewność co robić dalej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 50 = 52