Jak leczyć raka płuc?

Rak płuc to choroba, która często atakuje niemal bez ostrzeżenia. W początkowej fazie zazwyczaj rozwija się powoli i nie daje wielu objawów. Potem zaczyna działać błyskawicznie i uśmierca na pozór zdrowe osoby. Ze względu na późną wykrywalność leczenie nowotworu płuc jest bardzo trudne i w wielu przypadkach podjęte z dużym opóźnieniem.

Rak płuc w Polsce

Według Światowej Organizacji Zdrowia rak płuc jest najczęstszą przyczyną zgonów powodowanych chorobą nowotworową – i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Każdego roku na całym globie odnotowuje się niemal półtora miliona nowych zachorowań na ten typ nowotworu, a z jego powodu co roku umiera ponad milion ludzi. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 20 tysięcy nowych zachorowań, a zdecydowana większość dotyczy mężczyzn. Jednak zwiększa się liczba zachorowań u kobiet i obecnie z powodu nowotworu płuc umiera ich więcej niż z powodu raka piersi. To bardzo niepokojące dane, tym bardziej, iż około 30% zgonów mężczyzn spowodowanych nowotworami wiąże się właśnie z rakiem płuc.

Objawy raka płuc

Rak płuc to choroba, która polega na rozroście w tkance płuca złośliwych komórek nowotworowych. Do najczęściej występujących typów nowotworu płuc należą drobnokomórkowy i niedrobnokomórkowy rak płuc. Ich rozróżnienie jest bardzo istotne, gdyż leczenie raka płuc zależy od konkretnego typu. Aż 80% wszystkich nowotworów płuc to odmiana niedrobnokomórkowa.

Istnieją trzy rodzaje tej formy nowotworu:

 • rak gruczołowy, który stanowi około 40% zachorowań i częściej występuje u kobiet,
 • rak płaskonabłonkowy, który występuje u 25% chorych i częściej dotyka mężczyzn oraz osoby starsze,
 • rak wielokomórkowy, który stanowi jedynie 10% przypadków i rośnie oraz rozprzestrzenia się w płucach dożo szybciej niż pozostałe rodzaje raka.

Najlepiej rokującą odmianą raka płuc jest rakowiak, który dotyczy jedynie kilku procent wszystkich zachorowań.

Przyczyny raka płuc

Wśród głównych przyczyn zachorowalności na raka płuc wymienia się przede wszystkim palenie tytoniu – papierosy zawierają kilkadziesiąt substancji o działaniu rakotwórczym. To jedna z niewielu chorób nowotworowych, którą chorzy fundują sobie na własne życzenie. Statystyki pokazują, iż niemal w 90% zapadają na nią nałogowi palacze. Równie niebezpieczne jest tak zwane palenie bierne, czyli wdychanie dymu papierosowego.

Więcej na stronie http://zwalczraka.net.pl

Oczywiście dym tytoniowy to nie jedyny powód zachorowalności na nowotwór płuc – wśród czynników wywołujących tą chorobę należy wymienić zanieczyszczenie środowiska oraz pracę przy niebezpiecznych substancjach, takich jak azbest, ropa naftowa czy rudy metali radioaktywnych. Są to jednak przyczyny dużo mniej istotne, a lekarze alarmują – jeżeli ludzie nie ograniczą palenia, to w ciągu kilkunastu lat zachorowalność na raka płuc może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.

Od powstania pierwszej komórki rakowej do ujawnienia się pełnoobjawowej choroby może minąć nawet kilkanaście lat. Dzieje się tak dlatego, iż objawy raka płuc nie są jednoznaczne i przez wiele osób lekceważone. Pierwsze objawy łatwo przeoczyć, gdyż należą do nich: chrypka, duszności, kaszel, krótki oddech, któremu często towarzyszy świszczenie, osłabienie, złe samopoczucie, kłucie w klatce piersiowej, nawracające zapalenia oskrzeli i obecność krwi w plwocinie. Zatem pierwsze objawy raka płuc wcale nie wskazują na tak poważną chorobę.

Wiele osób – zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym – może wziąć te objawy za przyczynę przeziębienia bądź grypy. Jednak są to objawy, których nie wolno lekceważyć – zwłaszcza gdy na zmianę nasilają się i ustępują, a towarzyszący im kaszel staje się bardziej uporczywy, męczący i występujący nie tylko rano. Takie objawy koniecznie należy skonsultować z lekarzem, gdyż tylko wczesne wykrycie nowotworu płuc daje szansę na jego wyleczenie.

3 replies on “Jak leczyć raka płuc?”

 1. Przemas napisał(a):

  Takich lekarzy co pomylą objawy raka płuc z przeziębieniem lub grypą, powinno się dożywotnio pozbawić prawa możliwości wykonywania zawodu. Nie powinni nawet pracować w aptekach, bo mogą tylko ludziom naprawdę zaszkodzić. Diagnozowanie raka, który jest groźny nie tylko dla zdrowia, ale też życia, powinno być domeną fachowców a nie niedouczonych studentów medycyny.

 2. zdziwiony napisał(a):

  Wszystko zależy od człowieka, który jest u lekarza, bo rak płuc ma specyficzne objawy i nie zawsze na pierwszy rzut oka widać co się dzieje. Nie zawsze jest to wina lekarzy, ale rzeczywiście nowotwory płuc są w Polsce zbyt późno wykrywane.

 3. ala napisał(a):

  Witam.. Mój ojciec ma raka płuc ,wykryty w lutym tego roku właśnie tomografem Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa „chodzi na imprezy chemiczne” czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy Konopna Farmacja Poznań i kupił tam ekstrakt konopny CBD + CBDA 6 % , napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę konopiafarmacja pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł Świeże wyniki rezonansu – choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią „rybkę”…. Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. lekarze mówią że to cud

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

52 − = 46