Jak poradzić sobie z menopauzą

Menopauza wiąże się z wieloma przemianami w funkcjonowaniu organizmu. Gwałtowność tych zmian i ich wpływ na różne sfery życia może powodować problemy z psychicznym poradzeniem sobie z aktualną sytuacją życiową. Na porządku dziennym są chwile, w których kobieta manifestuje swoją reakcję na przekwitanie poprzez złość i poddenerwowanie, ale z drugiej strony także zamykanie się w sobie i brak chęci do wielu aktywności, które były zupełnie czymś normalnym. Istnieje jednak szereg sposobów na to by poradzić sobie psychicznie z dolegliwościami i stresem, które mają wpływ na zachowania kobiety w trakcie menopauzy. Warto jest stosować co najmniej jeden z tych sposobów by móc poczuć się lepiej i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

Menopauza to jeszcze nie starość

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że menopauza nie oznacza jeszcze wejścia w okres starości. Średni wiek przechodzenia menopauzy (czyli kilmakterium) to od ok. 45 do 55 lat. Jest to więc późny okres dojrzałości i nie należy się obawiać tego, że wejście w menopauzę będzie oznaczało pogorszenie się funkcjonowania organizmu i zwiększenie ryzyka wystąpienia różnych schorzeń. W przypadku dbania o organizm i regularnych badań, menopauza będzie jedynie procesem fizjologicznym. Uświadomienie sobie tego zmniejszy ryzyko wystąpienia depresji. Mimo tego czasami pogorszone samopoczucie i natłok myśli utrudniają funkcjonowanie w trakcie menopauzy. Warto jest się wówczas udać do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie. Środki farmakologiczne łagodzące objawy menopauzy to nie tylko leki hormonalne, ale także wspomagające psychikę antydepresanty. Dużo może oprócz tego zdziałać psychoterapia i techniki relaksacyjne.

Sprawdź: http://lifestylemagazyn.pl/medycyna/menopauza-jak-lagodzic-objawy-menopauzy/

Antydepresanty a menopauza

Antydepresanty to specyficzna grupa leków, które bardzo dobrze sprawdzą się w sytuacji wystąpienia depresji w trakcie menopauzy. Sygnalizują ją ogólne przygnębienie, ciągłe zmiany nastroju, problemy ze snem oraz problemy z koncentracją. Nie należy bać się wizyty u lekarza psychiatry. Trzeba sobie uświadomić, że zmiany hormonalne w organizmie są w okresie klimakterium bardzo duże i wielu innym kobietom ogromną trudność sprawia samodzielne poradzenie sobie ze związanymi z menopauzą problemami. Antydepresanty ponadto mają jedynie działanie wspomagające. Nie będzie się ich brało całe życie, ale tylko okresowo, do czasu oswojenia się organizmu ze zmianami, które w nim nastąpiły.

Psychoterapia w menopauzie

Bardzo duże znaczenie w okresie menopauzy ma poczucie u kobiety własnej wartości pomimo zmian, które odbywają się w jej organizmie. Dlatego oprócz antydepresantów zalecane jest zastosowanie w leczeniu także psychoterapii (wspierającej lub poznawczo-behawioralnej). Aktywna współpraca z psychologiem w leczeniu negatywnych zachowań i nastawienia do życia, są w stanie sprawić, że kobieta, która przechodzi menopauzę uświadomi sobie, że warto jest zadbać o siebie, a także, że należy czerpać radość z życia pomimo problemów. Psychoterapia doskonałe efekty przynosi szczególnie, jeśli współuczestniczą w niej najbliższe osoby kobiety, która przechodzi menopauzę. Nie oznacza to z drugiej strony konieczności ich pojawiania się na samej psychoterapii, ale zwrócenie uwagi na swoje odpowiednie zachowania w trakcie odbywania psychoterapii przez kobietę.

Techniki relaksacyjne przy menopauzie

Gdy pojawią się pierwsze objawy menopauzy warto jest zadbać o właściwe relaksowanie się w czasie wolnym. Bardzo pomocne mogą być ćwiczenia spokojnego oddechu. Warto jest oprócz tego udać się na spacer, posłuchać spokojnej muzyki, a wieczorem odbyć gorącą kąpiel. To wszystko może przyczynić się do skutecznego leczenia objawów menopauzy.

2 odpowiedzi na “Jak poradzić sobie z menopauzą”

  1. Ela pisze:

    Menopauza to proces. Nic nie dzieje się tu nagle, więc spokojnie można to przejść i sobie wszystko w głowie poukładać. Najgorzej to nawkręcać sobie, że coś się straciło, bo nie urodzę już dziecka. Nie każda kobieta musi być w ciąży, nie każda za cel w życiu stawia sobie rozwój liczby ludzi na ziemi. To nie jest jedyny cel w życiu, nawet jeśli babcia nam wmawia, że najważniejsze to mieć dzieci.

    • Palec pisze:

      Jak zaczyna się menopauza to zaczyna się też galop myśli. I wtedy właśnie trzeba się na chwilę zatrzymać, bo to jest najważniejszy moment kiedy można zrobić wiele dla siebie i otoczenia, bo objawy klimakterium wpływają też na naszych bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 1 =