Implanty zębowe sposobem na braki zębowe

Braki w uzębieniu powodują dyskomfort podczas spożywania posiłków, nie da się ukryć, że powoduje także zażenowanie i raczej nieczęsty uśmiech „od ucha do ucha”. Oprócz kłopotów podczas jedzenia i poczucia zażenowania przy codziennych kontaktach z innymi osobami, braki w uzębieniu są – i mało kto o tym wie – po prostu niebezpieczne. Miejsce, w którym powinien znajdować się ząb, bardzo często jest miejscem, w którym może dojść do zaniku masy kostnej szczęki. Dlatego też bez wahania, w momencie gdy tracimy zęba, powinniśmy go zastąpić mostem, protezą ruchomą, bądź implantem. Dwa pierwsze rozwiązania nie gwarantują jednak długotrwałej satysfakcji. Z tego powodu warto zainwestować w implanty zębowe. Przestrzegając zasad dotyczących zakazu palenia i odpowiedniej higieny jamy ustnej mogą nam służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Implant zęba to niewielka śrubka, która wkręcona zostaje w kość szczęki, zastępując tym samy utracony korzeń zębowy. Na nim instalowana jest oczywiście porcelanowa lub ceramiczna korona zęba. Dzisiejsza technologia pozwala nawet na dostosowanie jej koloru do koloru pozostałego, naturalnego uzębienia, tak żeby nie wyróżniała się spośród innych zębów.

Rodzaje implantów – które wybrać?

Oferta dzisiejszego rynku stomatologicznego jeśli chodzi o protezy na implantach jest szeroka. Obecnie największą popularnością cieszą się implanty śródkostne, które mocuje się w obrębie kości budującej   szczękę. Umieszczenie takiego implantu jest bardziej skomplikowane niż na przykład założenie implantu podokostnowego, który mocowany jest zdecydowanie powierzchowniej – tuż pod dziąsłem. Te są jednak mniej wytrzymałe niż śródkostne.

Implanty w Gdańsku wyróżnia się nie tylko na podstawie głębokości ich osadzenia, ale również kształtu – mogą one przypominać śruby, cylindry, czy też spirale. Standardowe implanty stomatologiczne mają od 3,5 do około 4 milimetrów średnicy. Ich wielkość zależy od miejsca, w którym będą wstawiane – mniejsze stosowane są do uzupełniani braków w uzębieniu w przedniej części jamy ustnej, większe – zastępują zęby przedtrzonowe i trzonowe.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Bardzo ważny jest materiał z którego proteza na implantach jest wykonana. Oczywiście najpopularniejsza jest tytanowa – gwarantuje najlepszą trwałość.

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Zabieg wczepienia implantów powinien być oczywiście skonsultowany ze stomatologiem. Pacjent musi być przede wszystkim w dobrym stanie zdrowotnym. Pacjenta dyskwalifikują choroby onkologiczne, te związane z układem krwionośnym, a także ciąża, osteoporoza, cukrzyca oraz palenie papierosów. Wyleczone muszą być również choroby zęba takie jak próchnica czy kamień nazębny.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg implantologiczny wykonywany jest w dwóch etapach. Pierwszy dotyczy zabiegu chirurgicznego, drugi – protetycznego. W trakcie zabiegu implant zębowy z łącznikiem protetycznym zostają umiejscowione w kości szczęki. Trwa to stosunkowo niedługo, bo około godziny. Po zabiegu żywa tkanka zrasta się z tytanem. To z kolei trwa od 3 do 6 miesięcy. W czasie drugiego etapu zabiegu implantologicznego wykonuje się koronę, dopasowuje się ją oczywiście pod względem kształtu i koloru do pozostałych, naturalnych zębów. To może potrwać ponad tydzień, do trzech tygodni maksymalnie.

Ile kosztuje implant zęba? 

Koszt implantu zęba jest bardzo zróżnicowany – wszystko zależy od indywidualnego cennika gabinetów stomatologicznych. Cena implantu waha się jednak zazwyczaj od 1800 do 4000 zł za pojedynczą śrubę wykonaną z tytanu. Wysokość ceny zależy również od koron protetycznych. Ceny porcelanowych zaczynają się od 500 złotych. Użycie pełnocermicznej korony (trwalszej) to koszt powyżej 1300 złotych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 3